2018-07-19: I Marsz Równości w Częstochowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 lipca 2018
Marsz Równości w Częstochowie, w tle tęczowy herb Polski niesiony przez uczestników manifestacji
Politycy i członkinie organizacji kobiecych na Marszu Równości w Częstochowie

Marsz Równości w Częstochowie - manifestacja w Częstochowie przeciw dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość seksualną[1].

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Częstochowy, spod symbolicznego, pomnika Jana Pawła II przy placu Daszyńskiego w niedzielę, 8 lipca 2018 roku pod hasłem „Solidarność naszą bronią, homofoby niech się gonią”.

Współorganizatorami tego wydarzenia były częstochowskie struktury partii Razem, grupa Marsz Równości w Częstochowie i Częstochowa bez Uprzedzeń. O godzinie 11 Aleją Najświętszej Maryi Panny, gdzie zaplanowano pierwsze przemówienia, następnie zgromadzeni udali się w stronę Klasztoru na Jasnej Górze. Na zaplanowanej trasie Marszu zebrało się ok 1000 wspierających postulaty organizatorów i ich sojuszników. Wśród uczestników pochodu widać było transparenty i flagi partii Razem, Strajku Kobiet, Nowoczesnej, Obywateli RP, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, organizacji antyfaszystowskich i anarchistycznych. Wzdłuż trasy Marszu stawały usuwane przez policję blokady agresywnych nacjonalistów czy kładących się krzyżem fanatyków religijnych. O wydarzeniu organizatorzy informowali zainteresowanych na bieżąco, na portalach queer.pl, facebook, instagram i twitter.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Equality March in Częstochowa


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "W tym roku w wielu miastach w Polsce marsz równości odbywa się po raz pierwszy. Chcemy, aby swój debiut miała także Częstochowa. Ważne jest, aby to miasto nie kojarzyło się jedynie z pielgrzymkami kibiców, narodowców i neofaszystów, ale także z wydarzeniami pozytywnymi, promującymi postępowe wartości" - mówi nam Małgorzata Mróz, jedna ze współorganizatorek pierwszego Marszu Równości w Częstochowie, który odbędzie się już 8 lipca! Źródło: Solidarność naszą bronią, homofoby niech się gonią

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Śląsk