Przejdź do zawartości

2018-01-16: Siergiej Sirotkin drugim kierowcą Williamsa, Robert Kubica kierowcą rezerwowym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 stycznia 2018
Siergiej Sirotkin
Robert Kubica

Siergiej Sirotkin został partnerem zespołowym Lance'a Strolla w zespole Williams, dzięki czemu stawka kierowców na tegoroczny sezon została skomplementowana. Ponadto brytyjska ekipa ogłosiła, że Robert Kubica został ich kierowcą rezerwowym i rozwojowym.

Po odejściu Felipe Massy z końcem ubiegłego sezonu, zespół zaczął poszukiwać nowego partnera zespołowego dla kanadyjskiego kierowcy. O miejsce w zespole walczyli Pascal Wehrlein, Paul di Resta, Daniił Kwiat (który został ostatecznie kierowcą rozwojowym Ferrari), Robert Kubica i Siergiej Sirotkin. Szczególnie ostatnich dwóch kierowców zespół sprawdzał podczas posezonowych testów opon na torze Yas Marina w Abu Zabi. Ostatecznie Williams postanowił zatrudnić 22-letniego Rosjanina, dla którego to będzie debiutancki sezon w Formule 1 – do tej pory kierowca współpracował z Sauberem i Renault jako kierowca rezerwowy. Sirotkin oprócz związania się wieloletnią umową z brytyjską stajnią, wniósł także wsparcie w kwocie 15 milionów dolarów. Decyzja Williamsa oznacza, że dysponuje on najmłodszym składem kierowców w całej stawce.

Oprócz tego Williams poinformował, że Robert Kubica został ich kierowcą rozwojowym i rezerwowym zespołu. To oznacza powrót Polaka do Formuły 1 po siedmiu latach przerwy. W ubiegłym roku polski kierowca rozpoczął starania o powrót do Formuły 1. Trzykrotnie jeździł samochodem Lotus E20, pomalowanym w barwy zespołu Renault, a następnie wziął udział z francuską ekipą w testach organizowanych w sierpniu na torze Hungaroring. Był także faworytem do zastąpienia Jolyona Palmera w zespole, jednak drugim kierowcą Renault został Carlos Sainz Jr., wypożyczony z Red Bulla. W późniejszym czasie testował z Williamsem na torach Silverstone i Hungaroring. Przez pewien czas był faworytem do zajęcia drugiego miejsca w kokpicie stajni, jednak postawiono ostatecznie na rosyjskiego kierowcę. Williams ogłosił, że Kubica będzie brał udział w testach przedsezonowych, w trakcie sezonu i dostanie możliwość jazdy podczas piątkowych treningów.

Zatrudnienie polskiego kierowcy pozwoliło na złagodzenie relacji między sponsorem tytularnym, a zespołem, gdyż Martini naciskało na zatrudnienie kierowcy powyżej 25 lat, a etatowi reprezentanci Williamsa są młodsi. Podobna sytuacja miała miejsce po odejściu Valtteriego Bottasa do Mercedesa przed rozpoczęciem sezonu 2017.

Źródła[edytuj | edytuj kod]