Przejdź do zawartości

2018-01-06: Agrotechnika: dzięki sztucznemu doświetlaniu skrócono kilkukrotnie czas produkcji plonów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 stycznia 2018

Wykorzystując opracowaną przez NASA technologię, naukowcy z australijskich uczelni przyspieszyli możliwości produkcji roślinnej. Zastosowanie diod LED w warunkach szklarniowych pozwoliło na wyprodukowanie plonów kilku gatunków zbóż w czasie krótszym niż 3 miesiące.

Efektem prac badaczy z University of Queensland, University of Sydney ze wsparciem brytyjskiego Norwich Research Park jest opracowanie metody, która pozwala uzyskać plony w ciągu nawet 8 tygodni od zasiewu w warunkach szklarniowych. Dzięki światłu uzyskanemu z relatywnie taniej technologii LED, w roślinach przez 22 godziny na dobę zachodzi fotosynteza, a finalny produkt ma odpowiednią jakość, jeżeli chodzi o masę zebranych plonów. W badaniach testowano wzrost następujących gatunków roślin uprawnych: pszenicy zwyczajnej, pszenicy twardej, jęczmienia zwyczajnego, ciecierzycy pospolitej, groch zwyczajny (dla których uzyskano rezultat 6 pokoleń w ciągu roku) oraz rzepaku (4 pokolenia w ciągu roku). W szklarniach, w których wykorzystuje się droższe w eksploatacji lampy sodowe uzyskiwano do 2 pokoleń zbóż w roku o znacznie słabszej strukturze, wątlejszych łodygach i drobniejszym ziarnie.

Szybsze uzyskiwanie ziaren wysiewanych roślin pozwala na zwiększenie plonów, co staje się coraz pilniejszą potrzebą ze względu na kurczenie się wolnych areałów pod grunty orne przy ciągłym wzroście ludności świata. Ponadto większa liczba pokoleń danego gatunku w roku pozwoli na wydajniejsze testy hodowlane, przydatne do uzyskiwania lepszych odmian roślin, co także ma na celu zwiększenie produkcji roślinnej. Jak twierdzi biorący udział w badaniach Brande Wulff, możliwości przyspieszonej wegetacji pozwolą na efektywniejsze testowanie różnych kombinacji genetycznych dla różnorodnych środowisk.

Przedstawione w Nature Plants wyniki badań są rezultatem wykorzystania zastosowanych wcześniej przez NASA testów zwiększania produkcji roślinnej dla potrzeb misji kosmicznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]