Przejdź do zawartości

2017-06-24: W Geometrycznym Środku Wrocławia otwarto skwer z krasnalem Popowicjuszem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 czerwca 2017
Wrocław

Geometryczny Środek Wrocławia

W dniu 1 czerwca 2017 został otwarty skwer w miejscu, w którym znajduje się geometryczny środek Wrocławia. W miejscu o współrzędnych 51° 07′ 35″ N, 16° 59′ 29″ E ustawiono głaz, a na szczycie głazu stanął wrocławski krasnal Popowicjusz. Pomimo, że oficjalne otwarcie skweru odbywało się w normalnych godzinach pracy, przybyło na nie około 200 osób.

Impulsem do wyznaczenia tego punktu na mapie Wrocławia stał się artykuł w dolnośląskim dzienniku Gazeta Wrocławska z marca 2017 roku, w którym opisano niepozorny trzepak na Popowicach wyznaczający geometryczny środek Wrocławia. W jego realizację zaangażowała się spółdzielnia mieszkaniowa „Popowice”, zarówno zarząd jak i działacze samorządowi z Rady Osiedla Popowice Park, autorką pomysłu postawienia figurki krasnala była Joanna Musiał, natomiast imię krasnala zostało nadane w wyniku przeprowadzanego konkursu szkolnego (niestety wikireporterowi nie udało się ustalić szkoły ani imienia zwycięskiego ucznia).

Wyznaczony został, przy użyciu metody zastosowanej również przy wyznaczaniu geometrycznego środka Polski, w miejscu przecięcia się przekątnych opisanego wokół Wrocławia czworokąta złożonego z równoleżników i południków, przechodzących przez najdalej wysunięte punkty terytorium Wrocławia w granicach z 1973 roku, kiedy do nastąpiło ostatnie ich poszerzenie:

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości