Przejdź do zawartości

2017-06-15: Procesja Bożego Ciała w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu – fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 czerwca 2017
Wrocław

Procesja Bożego Ciała we Wrocławiu

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) jest świętem ruchomym i jest obchodzona w czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli w 60 dniu po Wielkanocy. W Polsce uroczystość ta jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz dniem objętym ustawowym zakazem handlu. Uroczystość ustanowiono w wyniku objawień św. Julianny z Cornillon, a jej ostateczny kształt został nadany przez św. Tomasza z Akwinu. Po raz pierwszy została wprowadzona 1246 roku jako uroczystość diecezjalna w Liège, ustanowiona w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a wprowadzona dopiero w 1317 roku przez papieża Jana XXII świętem dla całego kościoła. Pierwsza udokumentowana procesja liturgiczna odbyła się 1277 roku w Kolonii. W Polsce uroczystość odbyła się po raz pierwszy w 1320 roku w diecezji krakowskiej.

Bezpośrednio do stanowienia uroczystości przyczynił się cud, który zdarzył się w Bolsena, kiedy to podczas mszy, już po Przeistoczeniu, po potrąceniu kielicha z winem ręką kapłana, spadające krople wina na korporał zamieniły się w krew. Korporał ten jest przechowywany w katedrze w Orvieto i dnia dzisiejszego obnoszony podczas procesji Bożego Ciała zamiast monstrancji.

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki (J 6,51).

Procesja z w dniu uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która się odbyła w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Procesja ulicami osiedla Sołtysowice prowadziła od kościoła parafialnego ulicą Redycką, Czytankową oraz Lekcyjną. Na trasie procesji przez wiernych zostały przygotowane cztery ołtarze, pierwszy na ulicy Redyckiej Corpus christi (Boże Ciało), drugi na rogu ulicy Redyckiej i Czytankowej Do dalekiej Fatimy modlitwę zanosim, trzeci na rogu ulicy Czytankowej i Lekcyjnej Kto spożywa moje Ciało i pije moją krew, trwa we mnie i czwarty na ulicy Lekcyjnej Panem Sanctum (Święty Chleb). W procesji wzięło udział wielu mieszkańców parafii, w tym wielu mieszkańców nowego osiedla przy ul. Wojaczka razem z dziećmi. Kolejność procesji była następująca na czele procesji niesiony był krzyż przez jednego najlepszych ministrantów młodego mężczyzny z zespołem Downa, następnie figura Matki Bożej Fatimskiej niesiona przez Panie, dzieci niosące symbole liturgiczne i sypiące kwiaty, ministranci, księża, Najświętszy Sakrament pod baldachimem niesiony przez parafialnych księży franciszkanów w asyście honorowej oficerów Wojska Polskiego w galowym umundurowaniu i następnie wierni.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]