Przejdź do zawartości

2017-05-14: Zawalenie się odcinka nabrzeża przy ulicy Michalczyka we Wrocławiu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 maja 2017
Wrocław

Zawalenie się odcinka nabrzeża przy ulicy Michalczyka we Wrocławiu

W dniu 4 maja 2017 nad ranem zawalił się odcinek nadbrzeża Odry zlokalizowany na terenie prywatnym przy ulicy Kazimierza Michalczyka we Wrocławiu o długości 300 metrów i szerokości 5-7 metrów. Uszkodzeniu uległ jeden z budynków, natomiast do powstałej wyrwy wpadły zaparkowany samochód osobowy oraz foodtruck. Zacumowane przy nabrzeże barki zerwały się z cum a jedna z nim stanęła w poprzek rzeki.

Zgodnie ze wstępnymi informacjami do katastrofy przyczynił się wysoki stan rzeki, który wynosił zgodnie z wskazaniami wodomierza w Trestnie 430 cm (20 cm poniżej stanu alarmowego), natomiast wpływ zacumowanych barek, podawany w pierwszych informacjach jako kluczowy dla jej przebiegu w chwili obecnej jest uważany za mniej istotny. Wyjaśnienia wymaga również fakt dlaczego woda została skierowana przez centrum Wrocławia, a nie przez wyremontowane w 2016 roku kanały przeciwpowodziowe.

Powołana została przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego specjalna komisja, w której pracach biorą udział również przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Informacja o przyczynach katastrofy spodziewana jest w ciągu kilkunastu dni.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]