2017-04-16: ITB Berlin 2017

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 kwietnia 2017

Przygotowania do sezonu wakacyjnego 2017 - ITB Berlin, Auto Camping Caravan, Berliner Fahrradschau, Velo Berlin

Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB Berlin jest największym spotkaniem branży turystycznej na Świecie. W dniach 8-12 marca 2017 r. odbyła się jej 51. edycja. Swe oferty na terenie 26 pawilonów wystawienniczych i terenów zewnętrznych zaprezentowało ponad 10000 wystawców ze 184 krajów.

Polska promowała swe walory prezentując nowoczesną infrastrukturę turystyczną oraz dobry stosunek ceny do jakości usług. Markowym produktem turystycznym stała się turystyka zdrowotna - oferty uzdrowiskowe, medyczne i rehabilitacyjne, luksusowe oferty SPA i wellness. Obok agroturystyki i turystyki aktywnej - coraz większą popularnością cieszy się turystyka miejska. Wschodni Szlak Rowerowy „Green Velo“, przebiegający przez 5 województw, łączący 5 parków narodowych, kilkanaście krajobrazowych i liczący ponad 2000 km - pokazał rozwijającą się infrastrukturę rowerową, pozwalającą w aktywny sposób zwiedzać miasta i poruszać się między nimi, odnajdując na trasie liczne atrakcje.

W pawilonach „Travel Technology“ i „eTravel“ zaprezentowano rozwiązania informatyczne dla touroperatorów, przemysłu gościnności i branży przewozowej - w tym producentów platform rezerwacyjnych, oprogramowania hotelowego, infokiosków i terminali „automatycznej recepcji“. Dostawcy systemów „infotainment“, będących przykładem budowania przewagi konkurencyjnej poprzez informację i rozrywkę w dobie „internetu rzeczy“, pokazali nowe możliwości budowania doświadczeń użytkowników. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się roboty humanoidalne o coraz szerszych zastosowaniach.

Swoje ekspozycje miało wielu narodowych przewoźników. Istotnie wyróżniło się stoisko Deutsche Bahn AG, na którym zaprezentowano szereg innowacji. Testowano nowy koncept wielokanałowej informacji pasażerskiej „DB Information 4.0“, składający się z multimedialnie wspomaganych punktów stacjonarnych obsługiwanych przez informatorów, infokiosków z szerokim zakresem informacji wraz z możliwością wydruku oraz z dworcowej aplikacji mobilnej „DB Bahnhof live“. Godne uwagi jest, że powyższy projekt opracowany został przy udziale podróżnych - nawet na targach wśród branżowych gości odwiedzających stoisko zbierano inspiracje w zakresie ulepszeń, które następnie zapisywano na specjalnych formularzach. Kolejną nowością był system „DB emmasbox“ pozwalający na samoobsługowy odbiór internetowych zakupów spożywczych z chłodzonych paczkomatów na dworcu. Zaprezentowano nowy system LIDL DB Bikesharing pozwalający rozpocząć/zakończyć wypożyczenie roweru w dowolnym miejscu oraz rozbudowany system DB Carsharing. Linie lotnicze zademonstrowały wysoki standard usług na przykładach makiet kabin swych samolotów z udziałem personelu pokładowego. Swą ekspozycję miały międzynarodowe sieci hotelowe i wypożyczalnie samochodów.

W ramach programu towarzyszącego odbył się cykl konferencji i szkoleń branżowych, w których szczególne miejsce zajęły tematy związane z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju, koncentrującego 5 kluczowych obszarów: inkluzywny i zrównoważony rozwój ekonomiczny; włączające społeczeństwo, zatrudnienie i zmniejszanie ubóstwa; wydajność zasobów, ochrona środowiska i ograniczanie zmian klimatycznych; wartości kulturowe, różnorodność i dziedzictwo; wspólne zrozumienie, pokój i bezpieczeństwo. Dyskutowano megatrendy „Travel 4.0“ w kontekście cyfryzacji przemysłu turystycznego, tendencje we współczesnym marketingu usług, kierunki rozwoju turystyki zdrowotnej, potencjał turystyki biznesowej, metody skutecznej budowy przewagi konkurencyjnej i problematykę społecznej odpowiedzialności biznesu CSR.

Równolegle w „Berlin ExpoCenter Airport“ odbyły się targi „Auto Camping Caravan“, gdzie zaprezentowano liczne przyczepy i pojazdy kempingowe. To forma podróżowania zyskująca coraz więcej zwolenników, dzięki pełnej niezależności od bazy hotelarskiej, przewidywalnemu standardowi oraz większej prywatności i mobilności. Luksusowe kampery integralne i duże przyczepy posiadają „pięciogwiazdkowe“ wyposażenie, wspomagane nowoczesną technologią. Dostępność tej formy podróżowania zwiększają wymienne zabudowy kempingowe na pick-upy i dostawczaki, ekonomiczne zabudowy VANów i małe przyczepki, a także komercyjne i społecznościowe wypożyczalnie.

Przykładem nowoczesnej mobilności są rowery składane zaprezentowane szeroko podczas Salonów „Berliner Fahrradschau“ i „Velo Berlin“. Składakiem można podjechać na dworzec, następnie podróżować z nim środkiem transportu zbiorowego i przewozić go jako bagaż podręczny w torbie transportowej, dalej dojechać z dworca do hotelu i przez całą swą podróż poruszać się nim po okolicy. Współczesne rowery składane są dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników, oferując komfort i prędkość przemieszczania się porównywalną z rowerami standardowymi. Wykonanie ramy z lekkich stopów metali i zastosowanie szybkich mechanizmów składania ograniczających wymiary transportowanego roweru do minimum - ułatwiają przenoszenie i przewożenie roweru jako standardowy bagaż podręczny najczęściej bez dodatkowych opłat. Wyposażenie w składniki opcjonalne - przerzutki, błotniki, bagażnik, opony ze zwiększoną odpornością na przebicie, amortyzatory, oświetlenie, ładowarkę do smartfona, elektryczne wspomaganie jazdy i inne innowacje - zwiększają komfort i bezpieczeństwo. Rowery składane mogą być z powodzeniem wykorzystywane na co dzień. Mechanizm składania docenią z pewnością osoby chcące transportować rowery małym samochodem, kamperem lub jachtem, a także przechowujące je w domu lub w biurze.

Zapraszam do obejrzenia poniższej fotorelacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]