Przejdź do zawartości

2017-02-23: NASA i ESO ogłosiły odkrycie systemu planetarnego TRAPPIST-1 z siedmioma planetami typu ziemskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 lutego 2017

22 lutego po godz. 19:00 czasu polskiego NASA oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiły odkrycie systemu planetarnego TRAPPIST-1 składającego się z siedmiu planet typu ziemskiego krążących w pobliżu ultrachłodnego czerwonego karła. Układ planetarny znajduje się około 40 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wodnika.

Pierwsze planety z tego systemu planetarnego odkryto pod koniec 2015 dzięki teleskopowi TRAPPIST (Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope) zbudowanemu przez ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. TRAPPIST-1 jest gwiazdą blisko dziesięć razy mniejszą od Słońca zarówno pod względem masy, jak i średnicy. Okrążające ją planety mają okresy orbitalne od 1,51 dnia do 14-25 dni, nie licząc planety najodleglejszej od gwiazdy, dla której ta wartość na razie nie została zmierzona. Ich wielkości są zbliżone do Ziemi. Obliczenia wykorzystujące modele klimatyczne wskazują, że na planetach może istnieć woda, w tym na planetach TRAPPIST-1 e, TRAPPIST-1 f i TRAPPIST-1 g są najlepsze warunki dla występowania wody w stanie ciekłym.

Tego dnia w godzinach popołudniowych w mediach pojawiały się informacje o szczególnie ważnym wydarzeniu, jakie będzie zaprezentowane przez NASA w Waszyngtonie. O odkryciu poinformowali wieczorem m.in. astrofizyk Thomas Zurbuchen z NASA oraz Michaël Gillon, który kierował grupą 30 astronomów zaangażowanych w te badania astronomiczne. Do poszukiwań planet poza teleskopami TRAPPIST użyto teleskopów kosmicznych Spitzera, Hubble’a i Keplera oraz szeregu teleskopów naziemnych, takich jak Very Large Telescope w Obserwatorium Paranal, United Kingdom Infrared Telescope na Mauna Kea czy teleskopu Kosmicznego Obserwatorium Herschela.

Wraz z ogłoszeniem odkrycia w tym samym dniu opublikowano artykuł na ten temat w czasopiśmie naukowym Nature.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
TRAPPIST-1