Przejdź do zawartości

2017-01-11: 34. posiedzenie Sejmu RP rozpoczęte

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 stycznia 2017

34. posiedzenie Sejmu rozpoczęte przez marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, zostało przerwane, również przezeń, do czwartku, 12.01 do godz. 10:00. Do tej pory, na tymże posiedzeniu posłowie i posłanki uhonorowali pamięć 4 osób: Longina Komołowskiego, Stanisława Hniedziewicza, Marii Łopatkowej i Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Odmówili modlitwę "wieczny odpoczynek". Część z posłów opuściła po tym salę plenarną, zaś grupa posłów z ramienia Platformy Obywatelskiej pozostała wokół mównicy sejmowej.

Dla PAP-u rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mazurek następująco skomentowała sytuację: "Marszałek skorzystał ze swojego prawa, ogłosił przerwę. Zobaczymy jak jutro zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany, czy nie. Mam nadzieję, że czas do jutra do godz. 10.00 PO wykorzysta na opamiętanie się, bo okazuje się, że wszyscy, poza Platformą chcemy w tym parlamencie na sali posiedzeń pracować". W tym samym komunikacie, wskazuję że to marszałek jest odpowiednią osobą do której należy kierować pytania odnośnie do dalszego przebiegu posiedzenia Sejmu RP: "To marszałek, w porozumieniu z Konwentem Seniorów, decyduje jak będzie wyglądało posiedzenie Sejmu".

Posłowie PO, zostają na sali obrad do czwartku - poinformował PAP szef klubu Sławomir Neumann PO. W czwartek rano zaś ma zebrać się zarząd PO, następnie klub parlamentarny Platformy; omówione mają zostać następne "kroki" dotyczące tej sytuacji.

Dla PAP-u Sławomir Neumann tak tłumaczył sytuację; "Zostajemy na sali obrad do rana, są dyżury rozpisane do rana. Galerię nam otworzono, rozmawiałem z marszałkiem Kuchcińskim na Konwencie, pytając go jaka jest zasada działania dziennikarzy przez niego ogłoszona, nie przez marszałka (Senatu) Karczewskiego. Marszałek Kuchciński potwierdził mi, że wróciło do starych zasad dzisiaj. Prosiliśmy o otwarcie galerii i została otworzona" - dodał.

Swojego zdania odnośnie do budżetu państwa nie zmienił szef Nowoczesnej, Ryszard Petru. Dla PAP-u powiedział, że "Cały czas można go zakwestionować". Zaś odnośnie do dalszych działań Nowoczesnej podczas czwartkowego 34 posiedzenia, jej szef stwierdził że poinformuje po Konwencie Seniorów. Teraz jest na to za wcześnie. Temat budżetu skonkludował, uważając że PiS będzie chciał dalej rozmawiać, gdyż "on się bardzo niekomfortowo czuje z budżetem, który nie został uchwalony" - stwierdził dla PAP-u Ryszard Petru.

Paweł Kukiz z Kukiz'15 stwierdził, że "wszyscy politycy powinni przeprosić, ponieważ nie rozpoczynają dyskusji na temat koniecznych zmian ustrojowych, legislacyjnych, prawnych". "Prawo jest złe i od tego musimy zacząć" - podsumował prezes Kukiz'15 w wypowiedzi dla PAP-u.