2017-01-04: Nagrania z Sali Kolumnowej w Sejmie RP przekazane

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 4 stycznia 2017

Jak możemy przeczytać w komunikacie PAP-u; "Kancelaria Sejmu przekazała nagrania prokuraturze i policji. Czekamy na zgodę na ich opublikowanie. Mamy nadzieję, że nastąpi to bez zbędnej zwłoki" - zaznacza Andrzej Grzegrzółka szef biura prasowego Sejmu RP. W tym samym komunikacie podkreśla, że sposób publikacji to "kwestia techniczna", równocześnie zaznacza, że strony sejmowe są w takich sprawach dostępne. Na Sali Kolumnowej znajdują się trzy kamery. Grzegrzółka, jak podaje PAP w komunikacie, wyjaśnia że "Jedna z nich dostarczała obraz na żywo z tego, co działo się na Sali Kolumnowej, druga kamera - ta, o którą państwo pytacie - to kamera bezpieczeństwa Straży Marszałkowskiej, trzecia kamera (...) może rejestrować obrady; ale przez realizatora transmisji została wybrana ta pierwsza" Na słowa, że opozycja wnioskowała o publikacje, nie skierowanie do prokuratury nagrań z kamer ". Grzegrzółka odpowiedział, że "prokuratura wydaje się właściwym organem, który zajmuje się tego typu sprawami".

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiła się kwestia ewentualnego zakupu urządzeń do głosowania mobilnego. We wtorek (3 stycznia) wicemarszałek Sejmu RP Adam Bielan, podał, że z tego co wie zakup takowych zlecił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. PAP cytuje marszałka, który odpowiedział, że: "One nie są zamówione. Jeśli sytuacja na sali plenarnej będzie w taki sposób przebiegała jak obecnie, to naturalnym jest, że marszałek i Kancelaria Sejmu muszą zapewnić warunki do prowadzenia obrad. To będą urządzenia, które zapewnią możliwość głosowania w inny sposób niż głosowanie ręczne; szczegóły są dopracowywane" Równocześnie wskazuje,że chciałby aby wszystko się odbywało normalnie, na sali plenarnej. A urządzenia mobilne to "najczarniejszy scenariusz"

Urządzenia do głosowania mobilnego jednak nie zostaną najprawdopodobniej kupione, głównie z uwagi na to, że wymagałoby to m.in. wdrożenia procedur przetargowych, na co nie ma czasu. "Będzie to jednorazowa usługa na takie okoliczności niepospolite" - zaznaczył Grzegrzółka dla PAP-u. Na pytania czy w związku z rozważaniem przeniesienia obrad z sali komisyjnej do Sali Kolumnowej, przeniesione zostaną obrady z 11 stycznia komisji ds. Amber Gold; Grzegrzółka odsyła do szefa komisji.

Od 16 grudnia posłowie PO i Nowoczesnej, protestują w sejmie, w sali plenarnej; wciąż w niej przebywając. Powodem protestu jest nie tylko wykluczenie posła PO Michała Szczerby, z obrad sejmu, lecz również projekt zmian w zasadach pracy dziennikarzy. Protestujący domagają się zachowania dotychczasowych reguł. Opozycja wskazuje, że obrady na Sali Kolumnowej, gdzie przegłosowano m.in. ustawą budżetową na rok 2017, były nielegalne m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu, odpiera zarzuty; każdy, jego zdaniem, mógł wejść na obrady do Sali Kolumnowej, jak również stwierdzono kworum. Przypomnijmy, że głosowanie odbyło się 16 grudnia 2016 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]