Przejdź do zawartości

2016-12-17: Nowy Dworzec Fabryczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 grudnia 2016

Nowy dworzec Łódź Fabryczna otwarty dla podróżnych

W niedzielę, 11 grudnia 2016 udostępniony dla podróżnych został multimodalny węzeł Łódź Fabryczna, łączący pociągi, przewozy autobusowe, komunikację miejską i transport indywidualny. Tłumy Łodzian i turystów z innych miast przybyły we wczesnych godzinach porannych, by obejrzeć nowy dworzec. Kolejni goście wjechali pierwszym rozkładowym pociągiem, jakim był Regio 11733 ze Skierniewic, zestawiony z 3 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych EN57AL, tuż po godz. 05:30. Zaciekawieni odwiedzający przechadzali się po obiekcie i poznawali efekty zrealizowanej w ciągu 5 lat inwestycji o budżecie blisko 1,8 mld zł brutto, dofinansowanej przez Unię Europejską.

Nowa Łódź Fabryczna o powierzchni użytkowej ponad 36 tysięcy metrów kwadratowych to jeden z największych dworców w Europie. Architektura wnętrza jest industrialna i minimalistyczna. Przeważają materiały takie jak stal, kamień i szkło. Dominującymi elementami ozdobnymi są kształty geometryczne - głównie trójkąty - zastosowane również w konstrukcji dachu w postaci 10000 szklanych i metalowych paneli, ukształtowanych w sposób gwarantujący komfort akustyczny. Oświetlenie wnętrza dworca i peronów zapewnia przeszklony dach wraz z ponad 9000 energooszczędnymi punktami świetlnymi. Regularne wzory i kształty porządkują przestrzeń i nadają jej zorganizowany charakter. Odtworzona fasada starego budynku dworcowego została wkomponowana w ściany hali głównej - wyeksponowano najciekawsze elementy architektoniczne. Wnętrza ożywiają murale przedstawiające motywy podróży, których celem jest Łódź. Uzupełniają je słowa "Łódź wita podróżnych", "Dzień dobry, bo w Łodzi", "Dobry wieczór spędzisz w Łodzi", "Miłego dnia". Komunikację między poziomami dworca obsługują 24 schody ruchome i 14 wind. Zainstalowana infrastruktura jest przyjazna dla potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Część kolejowa dworca znajduje się 16,5 m pod ziemią. Składa się z 8 torów i 4 peronów - trzech 400 m i jednego 300 m. Podczas inwestycji powstał tunel o długości 1,7 km w kierunku przystanku kolejowego Łódź Niciarniana. Zastosowano sztywną sieć trakcyjną o napięciu 3kV. Ułożono 12 km torów, zainstalowano 17 rozjazdów. Ruch pociągów prowadzony jest z Lokalnego Centrum Sterowania Łódź Widzew, alternatywna infrastruktura umożliwia również sterowanie ze stacji Łódź Fabryczna. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe uzupełniają ruchome kurtyny opuszczane automatycznie w przypadku zagrożenia wraz z instalacją oddymiającą. Słupki alarmowe pozwalają zgłosić służbom ochrony potrzebę udzielenia pomocy. Informację pasażerską zapewniają czytelne piktogramy i liczne statyczne tablice, wyraźne komunikaty megafonowe, a także 56 elektronicznych wyświetlaczy dynamicznych. Według aktualnego rozkładu jazdy przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i 56 Przewozów Regionalnych. Przepustowość dworca została określona na 150 pociągów dziennie. W kolejnym etapie inwestycji planowana jest budowa tunelu średnicowego łączącego dworzec Łódź Fabryczna ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.

W ramach multimodalnego węzła Łódź Fabryczna w części podziemnej powstał wielostanowiskowy dworzec autobusowy oraz 3-poziomowy parking Park&Ride na blisko 1000 samochodów. Wokół dworca zaaranżowano strefy Kiss&Ride ("daj buziaka i jedź dalej"), umożliwiające kilkuminutowy postój kierowcom odwożącym lub odbierającym podróżnych bez konieczności wjazdu na parking. Przewidziano także parkingi rowerowe Bike&Ride oraz stację roweru miejskiego. Trzon komunikacji wokół dworca stanowią ulice Nowowęglowa i Nowotargowa z systemem ramp i wiaduktów. Powstał 4-peronowy przystanek dla tramwajów i autobusów, umożliwiający dogodną przesiadkę.

Dla uczestników otwarcia dworca przygotowano wiele atrakcji. Udostępniony do zwiedzania został pobliski, zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni "EC1 – Miasto Kultury", w którym można było zobaczyć pokaz w najnowocześniejszym w kraju planetarium, jak również poznać obiekty powstającego Centrum Nauki i Techniki. Oferowane były przejazdy "trambusem" na trasie od dworca przez EC1 na jarmark świąteczny przy ul. Piotrkowskiej i z powrotem. Panoramę dworca można było zobaczyć z tarasów widokowych EC1 oraz z punktu widokowego w biurowcu Textilimpeksu, w którego sąsiedztwie ustawiono okolicznościową instalację artystyczną "Wysiadać! Łódź Fabryczna" autorstwa Piotra Janowskiego. Chętni, by zobaczyć nowo powstały tunel "od środka" oraz zrewitalizowany w ramach inwestycji przystanek kolejowy Łódź Niciarniana, przez cały dzień byli zapraszani do bezpłatnych przejazdów pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowy dworzec Łódź Fabryczna stał się jedną z wizytówek miasta i regionu łódzkiego. Wpisuje się w ogromny program przebudowy i modernizacji miasta "Nowe Centrum Łodzi", kreując atrakcyjne obszary inwestycyjne oraz zwiększając rolę kolei w obsłudze potrzeb transportowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]