Przejdź do zawartości

2016-12-07: Wybory regionalne w Brazylii w 2016 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 października 2016

Dnia 30 października 2016 w Brazylii odbyła się druga tura wyborów samorządowych, która była rozstrzygnięciem tury pierwszej, przeprowadzonej 2 października.

Tegoroczne wybory były, obok przeprowadzonego niedawnego impeachmentu wobec będącej w połowie kadencji prezydent kraju Dilmy Rousseff, kolejną części trzęsienia ziemi i zmiany układu sił, który dokonało się w 2016 roku na brazylijskiej scenie politycznej.

Dotychczas rządząca w dużej części kraju i będąca u władzy od 2002 roku socjalistyczna Partia Pracujących (PT) utraciła większość ze swoich dotychczasowych ośrodków władzy i poparcie 60 procent wyborców sprzed czterech lat.

Największą porażką partii była przegrana partii w największych miastach Brazylii – São Paulo oraz Rio de Janeiro.

W São Paulo nie doszło do drugiej tury wyborów, gdyż wynik został rozstrzygnięty już 2 października, podczas pierwszego etapu, gdzie nowym burmistrzem największego miasta Ameryki Południowej został João Doria, biznesmen, który kandydował z ramienia PSDB, Brazylijskiej Partii Socjaldemokratycznej (która wbrew nazwie, prezentuje poglądy centroprawicowe).

Kolejnym zaskoczeniem okazał się wybór na burmistrza Rio de Janeiro Marcela Crivelli, biskupa zielonoświątkowego Uniwersalnego Kościoła Królestwa Bożego założonego przez Edira Macedo, którego burmistrz-elekt jest bratankiem. Crivella jest autorem kontrowersyjnych i konserwatywnych twierdzeń o homoseksualizmie oraz rasistowskich wypowiedzeń wobec ludności afrykańskiej. Wynik dziwi tym bardziej, że Rio uznawane jest jako miasto liberalne i postępowe na tle religijnej i konserwatywnej Brazylii. Zaskoczeniem była wielka porażka obecnego burmistrza, Eduardo Paesa, który nie dostał się nawet do drugiej tury pomimo pełnienia funkcji gospodarza podczas piłkarskich mistrzostw świata z 2014 roku oraz tegorocznych igrzysk olimpijskich.

Partia Pracujących przegrała także wybory w mieście Recife, które było jedyną stolicą stanową, w której kandydat tej partii dostał się do drugiej tury.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]