Przejdź do zawartości

2016-12-07: Sejm obniża wiek emerytalny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 listopada 2016

Dnia 16 listopada 2016 r. Sejm przegłosował obniżkę wieku emerytalnego, który wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Za przyjęciem ustawy głosowało 226 posłów PiS, 1 PO oraz 33 przedstawicieli Kukiz'15. Przeciwko była .Nowoczesna oraz większość Platformy Obywatelskiej, a wszyscy posłowie PSL wstrzymali się od głosu.

Obniżenie wieku emerytalnego do stanu sprzed 2012 roku było jedną z głównych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej z 2015 roku. Wejście w życie ustawy nie zamknie emerytom i rencistom drogi do dodatkowego zarobku – będzie możliwość dorabiania, co może zrekompensować wielu świadczeniobiorcom otrzymanie niższego świadczenia w stosunku do tego, które byłoby udzielane przy wyższym wieku emerytalnym.

Wprowadzone zmiany są krytykowane przez ekonomistów i dużą część opinii publicznej. W perspektywie sytuacji niżu demograficznego oraz wydłużającej się średniej długości życia, obniżenie wieku emerytalnego jest zagrożeniem dla budżetu państwa. W ciągu najbliższych czterech lat ustawa pochłonie 40 mld złotych. Kwota ta, wraz z postępującym niżem, będzie się tylko zwiększać, co może doprowadzić do dalszego powiększania się dziury budżetowej.

Zmiany odczują też emeryci decydujący się na wcześniejszą emeryturę – świadczenie może być mniejsze o 400 zł brutto dla mężczyzn i aż 1500 zł brutto dla kobiet.

Sejm tym samym cofnął reformę rządu Donalda Tuska z roku 2012, która podwyższała wiek emerytalny z 65 roku życia dla mężczyzn i 60 dla kobiet do 67 lat dla obu płci.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]