Przejdź do zawartości

2016-12-07: Objęcie tronu Tajlandii przez króla Ramę X

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 grudnia 2016

1 grudnia 64-letni Maha Vajiralongkorn został zaprzysiężony na króla Tajlandii, przybierając imię Ramy X, tym samym przejmując koronę po swoim ojcu, zmarłym 13 października Ramie IX.

Nowo wybrany król, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie cieszy się sympatią wśród poddanych. W kraju znany jest z wielu skandali obyczajowych (między innymi mianował swojego pudla Marszałkiem Sił Powietrznych Tajlandii), zamiłowania do rozrzutności, hazardu i otaczania się bogactwami. W opinii poddanych nie pomagają mu też trzy rozwody, które kończyły się represjami wobec byłych żon oraz ich rodzin.

Ponadto nigdy nie pełnił żadnej służby publicznej, a na uroczystościach, na których zastępował chorującego ojca, nigdy się nie wypowiadał. Przysługa dla kraju, którą ma na swoim koncie, to służba wojskowa, którą pełnił w latach młodości. Brał udział między innymi w operacjach przygranicznych wytoczonych przeciwko terrorowi Czerwonych Khmerów rządzących w Kambodży, która graniczy z Tajlandią.

Ramie X będzie tym trudniej zaskarbić sobie sympatię ludu Tajlandii, gdyż nieustannie będzie porównywany do ojca, który w czasie swojego 70-letniego panowania (był najdłużej rządzącym monarchą świata) stał się ulubieńcem ludu, a jego pozycja stała się niepodważalna. Z drugiej strony, autorytet monarchy jest chroniony przez surowe prawo, które krytykę autorytetu królewskiego przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 15.

Źródła[edytuj | edytuj kod]