Przejdź do zawartości

2016-11-26: TRANSEXPO 2016

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 listopada 2016

XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2016 w Kielcach

W dniach 11–13 października 2016 na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego "Targi Kielce" odbyły się XIII Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2016. Ponad 160 wystawców z 12 krajów przedstawiło swe produkty i usługi dla branży przewozowej. Wśród nich znaleźli się producenci taboru autobusowego prezentujący pojazdy spełniające najnowsze normy ekologiczne z silnikami konwencjonalnymi, a także te napędzane z wykorzystaniem alternatywnych systemów napędu - gazowe (CNG i LNG), hybrydowe, elektryczne i wodorowe. Dostawcy systemów optymalizujących organizację przewozów zademonstrowali systemy telematyczne do zarządzania flotami pojazdów i transportem publicznym.

Zaprezentowana została "inteligentna wiata przystankowa" zasilana panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na dachu, z wyszukiwarką połączeń i sprzedażą biletów, informująca o rzeczywistym czasie odjazdu środka transportu, wyposażona w monitoring, oświetlenie LED, ładowarkę smartfonów i tabletów, Wi-Fi oraz w podgrzewaną ławkę.

Pokazano również inne składniki "przystanku jutra", jak np. ławkę fotowoltaiczną (z ładowarką USB zasilaną z panelu umieszczonego w oparciu), a także dynamiczną informację pasażerską wykorzystującą nowoczesne systemy prezentacji informacji przystankowej na czytelnym "papierze elektronicznym" oraz na wyświetlaczach informacyjnych LED o wysokim kontraście z funkcją głosowego odczytywania komunikatów.

Składniki eksponowanych systemów informacyjnych zainstalowane w pojazdach umożliwiają prezentację ich obecnej lokalizacji na mapie, proponowanie dogodnych przesiadek wraz z określeniem czasu oczekiwania, przekazywanie innych treści informacyjnych lub reklamowych, jak również komunikowanie się z urządzeniami mobilnymi podróżnego.

Odwiedzający mogli również poznać kompleksowe rozwiązania biletowe - zarówno tradycyjne z wykorzystaniem biletów papierowych dystrybuowanych przez biletomaty i bileterki fiskalne, systemy dystrybucji internetowej z użyciem kodów QR, jak również z nośnikiem w formie kart elektronicznych, aplikacji mobilnych i "e-portmonetek", po systemy bazujące na pobieraniu należności za przejazd ze zbliżeniowej karty płatniczej przez sam kasownik, a nawet instalacje rozliczające na podstawie stwierdzenia obecności w pojeździe bez konieczności jakiegokolwiek angażowania uwagi pasażera.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się konferencje, podczas których dyskutowane były obecne problemy branży transportowej.
Obok najnowocześniejszych autobusów znalazły się historyczne pojazdy - w ramach III Wystawy Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej - Autobusy Zabytkowe.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]