Przejdź do zawartości

2016-11-22: Ekshumacja przewodniczącego Komitetu Katyńskiego, Stefana Malaka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 listopada 2016

W godzinach porannych we wtorek (22 listopada), zakończyła się ekshumacja Stefana Melaka. Przewodniczący Komitetu Katyńskiego, zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jego ciało zostało zabrane na badania do Zakładu Medycyny Sądowej.

Przy ulicy Oczki, gdzie mieści się ten zakład, mają być przeprowadzone badania histopatologiczne toksykologiczne i fizykochemiczne; przeprowadzona też zostanie tomografia, która ma pomóc w określenie obrażeń, przyczyny śmierci, jak również zostanie pobrana próbka do badań DNA. Same przygotowania do ekshumacji trwały od 2:00 nad ranem Kordony policji szczelnie zamknęły obszar cmentarza, tak by nikt postronny nie mógł się dostać. Dopiero wówczas na teren, mogli wejść eksperci oraz kamieniarze.

To już trzecia taka ekshumacja po ekshumacji pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskiego. Na czwartek planowana jest ekshumacja wiceministra kultury Tomasza Merty, pochowanego na cmentarzu parafii p. w. św. Zofii Barat. Jak podaje Prokuratura Krajowa, by ustalić czy nie miała miejsca zamiana szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej wskutek nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską, potrzebne są 83 ekshumacje. Do końca roku zaplanowano ich 10. Reszta ma mieć miejsce w lutym oraz jesienią, bądź zimą 2017 r.

Stefan Melak, z końcem lat 60. XX w. rozpoczął walkę o pamięć, o polskich oficerach zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Był on współtwórcą Kręgu Pamięci Narodowej. Organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Zaś w 1981 r. odsłonił pierwszy w Polsce pomnik katyński. Kolportował prasę niezależną, oraz współpracował z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]