2016-11-14: XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 listopada 2016

22 października ogłoszono wyniki XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego


Jest to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. W 1935 roku odbył się w Warszawie, a od 1952, regularnie co 5 lat odbywa się w Poznaniu w Auli UAM. Organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.


W tym roku konkurs odbywał się w dniach 8-23 października. W rywalizacji wzięło udział 48 uczestników z całego świata. Polskę reprezentowali: Amelia Maszońska, Celina Kotz, Anna Malesza, Maria Włoszczowska oraz Robert Łaguniak.

Wyniki ogłoszono w sobotę 22 października. Pierwszą nagrodę otrzymała 20-letnia Veriko Tchumburidze, a drugą nagrodę ex aequo Bomsori Kim oraz Seiji Okamoto. Wśród finalistów znalazła się też polka - Maria Włoszczowska.

Skład jury to m. in Krzysztof Penderecki, Maksim Wiengierow, Ilya Gringolts, Dong-Suk Kang, Kyoko Takezawa, Peter Zazofsky, Zachar Bron, Alena Bajewa, Konstanty Andrzej Kulka, Bartosz Bryła, Robert Kabara.


W Konkursie mogą wziąć udział skrzypkowie wszystkich narodowości do 30 roku życia. Kandydaci są kwalifikowani na podstawie preselekcji. Do drugiego etapu Jury kwalifikuje 24 uczestników, do trzeciego etapu - 12 uczestników, a do finału 6.


Transmisja na żywo z koncertów emitowana była w TVP Kultura.

Źródła[edytuj | edytuj kod]