2016-10-17: Awaria giełdy bitcoinów Bitcurex

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 października 2016

Od 14 października nie działa jedna z giełd bitcoinów - Bitcurex. Na jej stronie widnieje informacja o problemach związanych z aktualizacją klienta Bitcoin.

Giełda jest zamknięta, a na stronie wyświetlane są informacje o przerwie technicznej. Jeszcze w czasie dostępności serwisu użytkownicy zgłaszali problemy z wypłatami.

Kilku użytkowników zauważyło podejrzane transakcje z domniemanego tzw. Cold Walleta na inne adresy, zarówno BTC jak i DASH z równoległej platformy DashCurex, która również nie działa. Biuro firmy jest nieczynne.

Aktualizacja [19 października 2016]

Następująca informacja jest teraz wyświetlana na stronie: "Informujemy, że w piątek o 21:00, pojawi się informacja o nowej wersji systemu."

Aktualizacja [21 października 2016]

Pomimo, że jest 19:40 pojawił się już komunikat, a wcześniej pokazywała się domyślna strona generowana przez oprogramowanie do maszyn wirtualnych.

Właściciel serwisu Bitcurex, spółka Digital Future Sp. z o.o. Sp. K. zawarła z inwestorem
porozumienie dotyczące dokapitalizowana i ponownego uruchomienia serwisu

Uruchomienie serwisu będzie możliwe po zmianie infrastruktury sieciowej oraz aktualizacji oprogramowania i audycie bezpieczeństwa

Informujemy, iż ponowne uruchomienie serwisu planowane jest w terminie do 30.11.2016

Zgodnie z regulaminem wszyscy użytkownicy, zachowują możliwość wycofywania zgromadzonych środków

W dniu 26.10.2016 zostanie udostępniony do pobrania na stronie serwisu www.bitcurex.com wzór formularza

Aktualizacja [26 października 2016]

Kilkanaście minut po 19:00 pojawiła się informacja o stanie serwisu oraz podany został wzór formularza "rezygnacji ze świadczenia usług".

Z informacji wynika, że doszło do uszkodzenia danych przez zewnętrzne osoby (włamanie). Właściciele deklarują, że została podpisana umowa z firmami mającymi poprawić bezpieczeństwo oraz kontrolować utracone środki.

Do 30 listopada strona ma zostać uruchomiona ponownie, a brakujące środki ma wyłożyć (do tej pory nie określony) Inwestor. Istnieje możliwość wcześniejszego żądania wypłaty środków poprzez wniosek, o którym mowa na stronie głównej.

W dniu 17.10.2016 zarząd spółki Digital Future Sp. z o.o. Sp K. złożył do Prokuratury Okręgowej w Łodzi zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Aktualizacja [4 grudnia 2016] Mimo obietnicy, giełda nie została uruchomiona ponownie, a użytkownicy nie odzyskali środków. Nie zmieniły się też informacje na stronie, ani nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie administratorów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]