Przejdź do zawartości

2016-09-27: Modernizacja skoczni w Sankt Moritz przerwana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 września 2016

Przebudowa kompleksu skoczni Olympiaschanze w szwajcarskim Sankt Moritz została przerwana. Gdy okazało się, że przebudowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano, przeprowadzono referendum w tej sprawie. W niej mieszkańcy Sankt Moritz zadecydowali o wstrzymaniu modernizacji.

Prace nad przebudową Olympiaschanze rozpoczęły się w 2014 roku, a po roku czasu wstrzymano prace nad przebudową normalnej skoczni. Wówczas okazało się, że całkowity koszt przebudowy wyniesie 20 milionów franków szwajcarskich, zamiast 11,5 mln, tak jak to było pierwotnie zakładane. Wzrost kosztów przebudowy spowodowany był tym, że dodatkowe pieniądze miały pochłonąć prace związane z doprowadzeniem infrastruktury służącej do oświetlenia telewizyjnego i naśnieżania skoczni. Na takie wykorzystanie środków nie zgadzali się za to mieszkańcy Sankt Moritz. W związku z tym organizowali liczne protesty. W przeprowadzonym w 2016 roku referendum stosunkiem głosów 1093 do 278, zadecydowano o przerwaniu prac nad przebudową skoczni olimpijskiej.

Skocznia Olympiaschanze powstała w 1905 roku. Na niej, w 1928 i 1948 zorganizowano konkursy w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Później na niej organizowano konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, a do sezonu 2005/2006 organizowano w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia konkurs w ramach Pucharu Kontynentalnego. Pierwotnie przebudowany obiekt miał być zdatny do organizowania konkursów pod koniec 2015, a w lecie tego roku miano dokonać ostatnich poprawek i ukończyć budowę mniejszych obiektów, przeznaczonych dla juniorów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]