Przejdź do zawartości

2016-05-18: Nowy dworzec w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 maja 2016

Zmodernizowany dworzec Szczecin Główny oficjalnie otwarty.

W piątek, 29 kwietnia 2016 dokładnie o północy udostępniony dla podróżnych został zmodernizowany dworzec PKP Szczecin Główny. Wiele osób chcących być jednymi z pierwszych gości nowego budynku przyjechało tutaj specjalnie w środku nocy. Zaraz po otwarciu drzwi, zaciekawieni przybysze przechadzali się po obiekcie i poznawali efekty zrealizowanej inwestycji. Przez cały długi majowy weekend dworzec był licznie odwiedzany przez Szczecinian chcących zobaczyć rezultaty modernizacji i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w nowych wnętrzach.

Na dworcu zmieniło się wiele. Dobudowano dwukondygnacyjny budynek i połączono go nowym przejściem nad torami z ulicą Owocową. W sąsiedztwie zbudowano 2 tarasy widokowe. Na górnym poziomie zaaranżowano poczekalnię z malowniczym widokiem na Odrę. Planowane jest tutaj uruchomienie części gastronomicznej w formie "food court" znanej z centrów handlowych. Stworzono nowy system zapowiedzi megafonowych współpracujący z wyświetlaczami dynamicznej informacji pasażerskiej. Zainstalowano energooszczędne oświetlenie o nowoczesnej stylistyce.

Obiekt został w całości przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności poprzez zainstalowanie schodów ruchomych i wind. Obniżono 2 stanowiska kasowe. Przy okienkach zamontowano nagłośnienie pozwalające na sprawną komunikację z kasjerami, posiadające funkcję "pętli indukcyjnej" do współpracy z aparatami słuchowymi. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących wykonane zostały "ścieżki prowadzące", mapy tyflograficzne oraz oznaczenia w języku Braille’a.

Odrestaurowano mozaikę przedstawiającą mapę wybrzeża z motywami portowymi zlokalizowaną w "holu wysokim". W dawnej poczekalni wyeksponowano historyczny strop odnaleziony podczas przebudowy. Zmodernizowane zostało otoczenie dworca - mur oporowy stacji i budynek starej nastawni, a także Peron 1. i 4. Odbudowano gmach dawnej poczty, a przed nim wydzielono duży plac wraz z efektownymi elementami małej architektury i stojakami dla rowerów. Jest to miejsce, które szybko zyskało dużą sympatię odwiedzających.

Dla podróżnych dostępne są: kasy "PKP Intercity" i "Przewozów Regionalnych", Centrum Obsługi Klienta "PKP Intercity", automaty biletowe, bankomaty i wpłatomat, samoobsługowa przechowalnia bagażu, cukiernia, 3 salony prasowe mające w swej ofercie również ciepłe i zimne napoje oraz przekąski, automaty vendingowe, poczta, punkt zakładów bukmacherskich i "fotobudka". Wkrótce zostanie uruchomiona szczecińska kawiarnia "Corona Coffee" i kolejne punkty handlowo-usługowe. Efektowne są toalety, gdzie zastosowano fototapety z motywami marynistycznymi i morskimi, a także tło muzyczne z szumem fal i "śpiewem mew". Nad bezpieczeństwem i komfortem podróżnych czuwa nowoczesny monitoring i komputerowe systemy BMS do zarządzania budynkiem.

W dniu 12 maja 2016 odbyło się oficjalne otwarcie dworca przy udziale Prezydenta Szczecina - Pana Piotra Krzystka i Członka Zarządu PKP S.A. - Pana Jarosława Kołodziejczyka.

Koszt zakończonej inwestycji wyniósł ok. 112 mln zł. Modernizacja była współfinansowana ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zapraszam do obejrzenia poniższej fotorelacji z dworca PKP Szczecin Główny po przebudowie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]