Przejdź do zawartości

2016-05-15: Przygotowania wakacyjne 2016

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 15 maja 2016

Przygotowania do letniego sezonu turystycznego idą pełną parą. Jak robi to branża? Jak zaplanować udane wakacje?

Największym spotkaniem branży turystycznej na Świecie jest Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB Berlin. W dniach 9-13 marca 2016 r. odbyła się jej 50. jubileuszowa edycja. Swe oferty na terenie 26 pawilonów wystawienniczych zaprezentowało blisko 10000 wystawców ze 187 krajów.

Polska ekspozycja prezentowała walory takie, jak historia, piękne zabytki, zalety krajobrazowe i kulturalne, a także nowoczesna infrastruktura turystyczna oraz dobry stosunek ceny do jakości usług. Na stoiskach można było znaleźć liczne oferty w segmencie turystyki zdrowotnej - produkty uzdrowiskowe, medyczne, luksusowe oferty SPA i wellness. Nie zabrakło również agroturystyki oraz turystyki aktywnej. Dużym zainteresowaniem cieszył się Wschodni Szlak Rowerowy "Green Velo". Przebiega on przez 5 województw wschodniej Polski, łączy 5 parków narodowych, kilkanaście krajobrazowych i liczy ponad 2000 km. W tym roku szczególnie wyróżnił się Wrocław, który jako Europejska Stolica Kultury 2016 przez cały rok zorganizuje blisko 1000 wydarzeń. Widoczny był Kraków, organizujący "Światowe Dni Młodzieży" i spodziewający się między 26, a 31 lipca nawet 2 mln pielgrzymów.

W pozostałych pawilonach można było znaleźć atrakcje i oferty turystyczne ze wszystkich regionów Świata. Prezentowano też rozwiązania informatyczne dla touroperatorów, przemysłu gościnności i branży przewozowej. Swoje produkty przedstawili producenci platform rezerwacyjnych oraz dostawcy systemów "infotainment" będących przykładem budowania przewagi konkurencyjnej poprzez informację i rozrywkę w dobie "internetu rzeczy". Linie lotnicze zaprezentowały wysoki standard usług na przykładzie makiet fragmentów swych najlepszych samolotów demonstrowanych przez personel pokładowy. Swą ekspozycję miały także międzynarodowe sieci hotelowe i wypożyczalnie samochodów.

Równolegle odbył się cykl konferencji i szkoleń branżowych. Dyskutowano o: trendach "Travel 4.0" w kontekście digitalizacji przemysłu turystycznego, tendencjach we współczesnym marketingu usług, kierunkach rozwoju turystyki zdrowotnej, potencjale turystyki biznesowej, skutecznej budowie przewagi konkurencyjnej i społecznej odpowiedzialności biznesu CSR. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja "humanoidalnego" robota hotelowego o imieniu Mario. Włada on 19 językami, potrafi przywitać gości i wręczyć im klucz do pokoju, udzieli informacji o programie konferencji, czy innych hotelowych usługach. Potrafi też śpiewać i tańczyć;)

Podczas Salonu "Auto Camping Caravan" zaprezentowano liczne przyczepy i pojazdy kempingowe. Taka forma podróżowania pozwala na bardziej dynamiczne ustalanie trasy i większą mobilność. To również pełna niezależność od bazy hotelarskiej, przewidywalny standard oraz większa prywatność. Popularyzują się wymienne zabudowy kempingowe na pick-upy i dostawczaki, ekonomiczne zabudowy VANów i małe przyczepki. Swych zwolenników nie tracą jednak luksusowe kampery integralne i duże przyczepy.

Za przykład nowoczesnej mobilności mogą z pewnością zostać uznane rowery składane prezentowane szeroko podczas Salonów "Berliner Fahrradschau" i "Velo Berlin". Składakiem można podjechać na dworzec, następnie podróżować z nim środkiem transportu zbiorowego i przewozić go jako bagaż podręczny w torbie transportowej, dalej dojechać z dworca do hotelu i przez całą swą podróż poruszać się nim po okolicy. Współczesne rowery składane są dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników poprzez wykonanie ich z lekkich stopów metali, stosowanie szybkich mechanizmów składania ograniczających wymiary transportowanego roweru do minimum i wyposażenie ich w składniki opcjonalne zwiększające komfort - przerzutki, błotniki, bagażnik, opony ze zwiększoną odpornością na przebicie, amortyzatory, oświetlenie, ładowarka do smartfona i inne innowacje. Rowery te mogą być z powodzeniem wykorzystywane na co dzień. Mechanizm składania docenią też osoby chcące transportować je małym samochodem lub przechowujące je w domu lub w biurze.

Branża turystyczna promuje swoje usługi również podczas imprez regionalnych. Przykładowo, w dniach 7-8 maja 2016 r. na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbył się "Piknik nad Odrą". Na stoiskach wystawienniczych, tworzących wspólne miasteczko turystyczne, zaprezentowały się firmy z branży turystycznej, regiony, gminy i miasta z Polski oraz z zagranicy. W ramach programu towarzyszącego odbyły się liczne spotkania z podróżnikami, gdzie można było zaczerpnąć nieco inspiracji.

Do wakacyjnych wojaży najlepiej przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybierając wycieczkę warto skorzystać z porównywarek cenowych wyszukując oferty first minute i last minute. Planując wakacje indywidualnie - korzystnie przeanalizować oferty kilku przewoźników operujących na danej trasie. Należy zapoznać się dokładnie z limitami dotyczącymi przewożonego bagażu. Przewoźnicy coraz częściej stosują "dynamiczną taryfę" uzależniającą cenę od terminu zakupu i zainteresowania danym kursem. Jeśli chcemy mieć na miejscu samochód - można rozważyć jego wypożyczenie, a na miejsce dotrzeć transportem zbiorowym. A może do zwiedzania wystarczające okażą się rowery? Wybierając bazę noclegową warto sprawdzić jej ofertę na portalach rezerwacyjnych i na stronie obiektu. O jakości świadczonych usług dużo powiedzą nam opublikowane w internecie opinie innych gości. Niejednokrotnie są możliwe bezpośrednie negocjacje ceny lub w zakresie dodania opcjonalnych usług. Interesujące możliwości dla turystyki niosą z sobą sieci społecznościowe i systemy zakupów grupowych.

Zapraszam do obejrzenia poniższej fotorelacji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]