Przejdź do zawartości

2016-02-16: Dokumenty dot. TW „Bolka” w domu Czesława Kiszczaka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 lutego 2016
Logo IPN

IPN przekazał informację, że odnaleziono teczki dotyczące tajnego współpracownika Bolek.

Szef IPN Łukasz Kamiński na konferencji ogłosił, że we wtorek do IPN zgłosiła się Maria Kiszczak, wdowa po gen. Czesławie Kiszczaku. Twierdziła, że jest w posiadaniu dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”. Dokumenty chciała odsprzedać IPN-owi[1].

O sprawie niezwłocznie poinformowany został Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. W godzinach popołudniowych prokurator IPN w asyście funkcjonariuszy Policji podjął w miejscu zamieszkania wdowy po Czesławie Kiszczaku czynności mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszystko odbyło się zgodnie z art. 28 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który stanowi, że „każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania Instytutu Pamięci, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie Prezesowi Instytutu Pamięci” (Dz.U. 1998 nr 155, poz. 1016)[2].

TW „Bolek” to – według wydanej przez IPN książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka – pseudonim Lecha Wałęsy z czasów rzekomej współpracy z SB[3].

Dokumenty zostaną zbadane pod kątem ich autentyczności.

komentarze i wypowiedzi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]