Przejdź do zawartości

2015-11-18: Zaproponowano dowód dla hipotezy Riemanna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 listopada 2015

Nigeryjski matematyk Opeyemi Enoch, wykładowca z Uniwersytetu Federalnego w Oye-Ekiti (w małym miasteczku południowo-zachodniej Nigerii) utrzymuje, że rozwiązał problem, nad którym matematycy łamali sobie głowę od ponad półtora stulecia.

Chodzi o tzw. hipotezę Riemanna. To jeden z tzw. problemów milenijnych, czyli zestawu siedmiu najtrudniejszych zagadnień ogłoszonych w 2000 roku przez Instytut Matematyczny Claya (CMI). Za rozwiązanie każdego z nich wyznaczono milion dolarów nagrody.

Naukowiec z Nigerii przedstawił swój dowód 11 listopada (podczas Międzynarodowej Konferencji Matematyki i Informatyki w Wiedniu), co jest symboliczne, bo nastąpiło dokładnie 156 lat po tym, jak w 1859 roku niemiecki matematyk Bernhard Riemann sformułował swoją hipotezę.

Instytut Claya wstrzymuje się z wypłatą nagrody do momentu, gdy ustalenia dr. Enocha zostaną opublikowane w renomowanym piśmie naukowym.

Opeyemi ma konto na portalu Academia.edu[1], gdzie zamieścił „dowód”[2] na rozwiązanie hipotezy, lecz spotkał on się z krytyką[3] i uważany jest za plagiat[4].

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]