2015-09-29: Pomnik Ferdynanda Wspaniałego odsłonięty został przed Galerią Łódzką

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 29 września 2015

Pomnik słynnego psa w garniturze, który znany jest z książek dla dzieci autorstwa urodzonego w Łodzi Ludwika Jerzego Kerna (ale spopularyzowany serialem Ferdynand Wspaniały w telewizyjnej „wieczorynce” nakręconym przez łódzkie studio filmów rysunkowych Se-Ma-For) został odsłonięty przed Galerią Łódzką u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i al. marsz. J. Piłsudskiego. To jeden z 9 pomników na szlaku „Bajkowa Łódź”, zaplanowano ich 17.

Ferdynand Wspaniały ma 164 cm wysokości, postać człowieka, choć psi łeb, jest ubrany w elegancki garnitur, na głowie ma melonik, wspiera się na parasolu. Autorami rzeźby z pokrytego patyną brązu są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.

W uroczystości odsłonięcia wziął udział Krzysztof Kern, syn Ludwika Jerzego Kerna (autora wydanej w 1963 roku książki o Ferdynandzie Wspaniałym), z ll-letnimi prawnuczkami autora: Lyanne i Noelia, asystował też tłum przedszkolaków z Księżego Młyna. Krzysztof Kern mówił, że jego urodzony w Łodzi ojciec zawsze pamiętał o Łodzi, czuł się związany z miastem. Gdy zaczynał mówić o Łodzi, to była niekończąca się historia...

Książki o Ferdynandzie Wspaniałym (Ferdynand Wspaniały i Zbudź się, Ferdynandzie) przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. japoński, estoński, ormiański, hebrajski.

To pierwszy pomnik sfinansowany przez prywatnego inwestora - Galeria Łódzka tak postanowiła, bo... jest ubrany w elegancki garnitur, co pasuje do profilu Galerii. „Wybraliśmy Ferdynanda, bo to niezwykle elegancki pies. Marzył o garniturze. Gdyby żył, na pewno wpadłby do nas na zakupy” - żartowała Beata Stefańska, dyrektorka Galerii.

Szlak „Bajkowa Łódź” tworzą dotychczas pomniki: misia Uszatka (przy ul. Piotrkowskiej 87), kotów Filemona i Bonifacego (pl. Zwycięstwa l), wróbelka Ćwirka (niedaleko, przed palmiarnią), Maurycego i Hawranka (przed ZOO), pingwina Pik-Poka (przed kąpieliskiem „Fala”), 3 misiów (przed Skansenem Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej), Plastusia (park im. H. Sienkiewicza), Piotrka i jego psa - bohaterów Zaczarowanego Ołówka (przed Łódzkim Domem Kultury). Następne rzeźby najprawdopodobniej to m.in. Colargol (w Manufakturze?) i Parauszek i przyjaciele.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Izabela Adamczewska – Ferdynand przed Galerią' – „Gazeta Wyborcza” Łódź lodz.wyborcza.pl s.8
  • Matylda Witkowska – Ferdynand Wspaniały ma już swój pomnik' – „Dziennik Łódzki” nr 224 (24056) s. 5
  • Alicja Zboińska – Ferdynand na szlaku' – „Kocham Łódź” cotygodniowy dodatek do „Dziennika Łódzkiego” nr 352 s. 19