Przejdź do zawartości

2015-08-01: Pierwszy warszawski tramwaj Jazz rozpoczął obsługę pasażerów (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 sierpnia 2015

30 lipca 2015 na warszawskie tory wyjechał nowy tramwaj – pasażerowie mogą korzystać z pierwszego wagonu o nazwie Jazz. Otrzymał on numer 3801 i został przydzielony do zajezdni R-2 Praga.

15 stycznia 2014 Tramwaje Warszawskie podpisały z bydgoskimi zakładami Pesa umowę na dostawę 30 trójczłonowych tramwajów jednokierunkowych. Pojazdy te zamówione zostały z myślą o mniej obciążonych liniach obsługiwanych pojedynczymi wagonami starego typu, takich jak nr 6, 14, 27, 28 czy 31. Pierwszą sztukę dostarczono 10 marca 2015, jednak wagon nie został od razu dopuszczony do ruchu liniowego. Jako że jest to pierwszy egzemplarz tego typu, wymagane jest przeprowadzenie rozszerzonych badań odbiorczych. Przez kilka miesięcy producent borykał się z problemami związanymi z systemami informatycznymi, które zgodnie z dokumentacją przetargową musiały zostać dostosowane do stołecznej infrastruktury. Uniemożliwiło to rozpoczęcie testów, a także wstrzymało dostawy kolejnych sztuk. Na początku lipca Pesa poinformowała, że do końca tego miesiąca naprawi wszystkie usterki. 30 lipca pojazd wyjechał na miasto i rozpoczął tym samym tzw. „test 5000 km”. Po przejechaniu tego dystansu bez awarii i większych przestojów wóz zostanie odebrany przez przewoźnika. Pierwszego dnia od godzin popołudniowych do wieczora obsługiwał brygadę nr 6 linii nr 13 prowadzącej z pętli Koło na pętlę Kawęczyńska-Bazylika, kolejnego dnia również kursował na linii nr 13, natomiast 1 sierpnia można było go spotkać na brygadzie nr 9 linii nr 28 biegnącej od Dworca Wschodniego na pętlę Osiedle Górczewska.

Warszawa jest jak na razie jedynym miastem, które zamówiło jednokierunkowy tramwaj Jazz typu 134N. Wagon ten ma 19,3 m długości i składa się z trzech członów połączonych przegubowo. Pojazd wyposażono w 27 miejsc siedzących, tablice i monitory informacyjne, monitoring, system zliczania pasażerów, klimatyzację oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – rampę wjazdową i specjalne miejsce z pasami bezpieczeństwa. We wnętrzu znajdzie się także biletomat, ale na razie nie został on jeszcze zainstalowany. W systemie napędowym tramwaju zastosowano zasobnik energii umożliwiający przejechanie kilkuset metrów bez zasilania z sieci trakcyjnej.

Prócz jednego Jazza w stolicy znajduje się także 28 z 50 zamówionych w 2013 dwukierunkowych Jazzów Duo oznaczonych typem konstrukcyjnym 128N. 21 listopada 2014 pierwszy z nich zadebiutował na linii nr 23. Pozostałe egzemplarze mają zostać dostarczone do końca sierpnia, natomiast reszty jednokierunkowych Jazzów typu 134N należy się spodziewać do końca września.