2015-04-05: Twórczość Janusza Korczaka w domenie publicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 5 kwietnia 2015
Janusz Korczak

27 marca 2015 r. twórczość Janusza Korczaka przeszła do domeny publicznej. Stało się decyzją sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który potwierdził, że Janusz Korczak zginął w 1942 roku, a za najbardziej prawdopodobny dzień uznał 7 sierpnia. Tym samym sąd uchylił wcześniejszy wyrok sądu powiatowego z 1954 roku, w którym datę uznania za zmarłego ustalono na 9 maja 1946 roku (co było powszechną praktyką w przypadku osób zaginionych w czasie wojny).

Fundacja Nowoczesna Polska sprawę przywrócenia twórczości Korczaka do domeny publicznej rozpoczęła w maju 2012 r. kiedy zwróciła się do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód z wnioskiem o ustalenie daty śmierci Janusza Korczaka na 6 sierpnia 1942. Dotychczasowa praktyka, z którą walczyła Fundacja polegała na uznawaniu daty śmierci Janusza Korczaka na rok 1942, kiedy było to potrzebne do obchodów Roku Korczakowskiego, ale już na rok 1946, kiedy było to potrzebne do sprzedaży komercyjnym wydawcom licencji (bo dzięki temu czas obowiązywania praw majątkowych wydłużał się do 1 stycznia 2017).

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale jak informuje Fundacja na swojej stronie, wyrok Sądu już ma praktyczne skutki:

  • Fundacja już uruchomiła zbiórkę na opracowanie wybranych książek – najpierw tych najbardziej poszukiwanych przez czytelników jak „Król Maciuś Pierwszy” czy „Kajtuś Czarodziej”. Jak tylko wyrok się uprawomocni, Fundacja zdigitalizuje i udostępniani wszystkie te utwory za darmo, dla każdego, do wykorzystania w dowolnym celu. Obecnie dostępne cyfrowe wydania Korczaka są niekompletne i nie umożliwiają dalszego wykorzystania;
  • docelowo Fundacja ma plan opublikować komplet dzieł Korczaka;
  • wszyscy, którzy chcą skorzystać z utworów Korczaka – wydać drukiem, wystawić na scenie, nakręcić film – będą oni mogli to uczynić bez konieczności uzyskania zgody zarządzającego prawami autorskimi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]