2015-04-05: Projekt „Wielokulturowy Zgierz” już po raz 4.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 5 kwietnia 2015

500 godzin warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży, stworzenie audioprzewodników i oznakowanie dawnej dzielnicy żydowskiej, mural przedstawiający zburzony w czasie II wojny światowej Kościół Ewangelicki oraz kilkudniowy festiwal – to działania, które czekają zgierzanki i zgierzan w ramach projektu „Wielokulturowy Zgierz” Stowarzyszenia Tkalnia.

Wielokulturowy Zgierz – historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w 2006 roku grupka zgierzan, pod przewodnictwem licealisty Mateusza Mirysa, organizowała pierwszą edycja Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, nikt w mieście nawet nie marzył o lokalnych inicjatywach młodzieżowych, finansowanych z środków UE, które kilka lat później stały się udziałem wielu zgierskich grup nieformalnych. W 2008 roku twórcy Festiwalu powołali Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz.

Dziś na swoim koncie organizacja ma realizację trzech edycji festiwalu, współpracę z Grupą Twożywo, organizację koncertów muzyki alternatywnej i klezmerskiej. W ramach projektu występowały takie grupy jak Art. 51 czy City Bum Bum. Przez kolejne lata swojej działalności Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz (od 2013 roku Tkalnia) zrealizował wiele edukacyjnych, animacyjnych i strażniczych inicjatyw – w latach 2011-2013 prowadził Zgierską Gazetę Niezależną „Zgrzyt”, stworzył grę planszową o zgierskich finansach „Zagraj w Miasto”, organizował działania z dziećmi z Ośrodka dla Uchodźców i Świetlicy Środowiskowej w ramach projektów „Wolne Muzeum Sztuk Ulicznych”, „Coś od serca” czy „Digi lab”.

Idea festiwalu promującego wielokulturowe korzenie Zgierza, a także działania otwierające miasto na różnorodność stały się motywem przewodnim projektu „Wielokulturowy Zgierz”, który od marca 2015 do lutego 2016 będzie realizowany w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.

Wielokulturowy Zgierz – współcześnie[edytuj | edytuj kod]

500 godzin warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; zorganizowanie Świąt Różnorodności w 10 szkołach, wspólne z młodzieżą stworzenie audio przewodników „Zgierz szeptany”, a także mapowanie i oznaczenie dawnej dzielnicy żydowskiej to niektóre działania, które będą współtworzyć projekt z zaplanowanym na listopad Festiwalem Wielokulturowy Zgierz. Organizatorom zależy aby wszystkie działania animowały mieszkanki i mieszkańców Zgierza, aby byli nie tylko odbiorcami, ale też współtwórcami wydarzeń. Zaprosiliśmy do współpracy grupę teatralną Art. 51, która przygotuje spektakl nawiązujący do problematyki tożsamości, wielokulturowych korzeni, Zgierskie Stowarzyszenie Romów chce zaprezentować wystawę opowiadającą o Zagładzie Romów w czasie II Wojny, uczennice Gimnazjum Nr 3 zaprezentują spektakl „Pamiętnik na trzy głosy” Tereski Tores.

Nadal trwa rekrutacja szkół do udziału w warsztatach, a także przygotowywanie kwietniowej akcji sprzątania Miejsca Pamięci – dawnego Cmentarza Żydowskiego w Zgierzu.

Członkowie Tkalni liczą, że projekt pozwoli dzieciom i młodzieży zrozumieć jak wielka wartość płynie z kulturowej różnorodności – zarówno tej przeszłej jak i obecnej. Wierzymy, że Zgierz może stać się miastem otwartym i gościnnym dla różnorodności.

Projekt „Wielokulturowy Zgierz” otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z funduszy EOG.

Źródła[edytuj | edytuj kod]