Przejdź do zawartości

2015-01-15: Polacy opracowali nowy test na paciorkowca bezmleczności

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 stycznia 2015

Grupa polskich naukowców Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności - Streptococcus agalactiae.

- Nazywamy go potocznie paciorkowcem bezmleczności. To drobnoustrój, który naturalnie wchodzi w skład mikrobiomu człowieka. Zasiedla przede wszystkim przewód pokarmowy, a u kobiet drogi rodne. Najczęściej nie daje o sobie znać, utrzymując się w organizmie nawet przez lata - powiedziała dr Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM, jedna z autorek testu.

Niebezpieczny staje się gdy kobieta zachodzi w ciążę. - Czasem do zakażenia dochodzi też w momencie porodu. Kiedy noworodek przechodzi przez kanał rodny, dochodzi do kolonizacji noworodka, który jest całkowicie pozbawiony flory bakteryjnej. Wtedy też mogą rozwinąć się zakażenia wywołane przez paciorkowce - dodała dr Monika Brzychczy-Włoch. Paciorkowiec wywołuje sepsę, zapalenie płuc, prowadzące do ostrej niewydolności oddechowej oraz zapalenie opon mózgowych.

Test jaki opracowali naukowcy pozwoli na rozpoznanie w ciągu 3-5 godzin czy kobieta w ciąży wymaga leczenia i jakie antybiotyki musi stosować. Na razie został on objęty zgłoszeniem patentowym. Naukowcy szukają przedsiębiorstwa, które zajęło by się produkcją wynalazku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]