Przejdź do zawartości

2014-12-30: MAC przyznało dotacje na wspieranie tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych w 2015 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 30 grudnia 2014

Resort administracji i cyfryzacji przyznał 15 mln 644 tys. zł. (o 684 tys. zł więcej niż w 2014 r.) na realizację w 2015 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Informację o przyznanych dotacjach podano 18 grudnia w trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Ministerstwo udzieliło też dotacji m.in. na realizację takich inwestycji, jak przebudowa siedziby Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, modernizację Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce czy adaptację Centrum Edukacji i Promocji Białoruskiej SZCZYTY.

Dotacje pochodzące z budżetu MAC są podstawą działalności większości organizacji mniejszości narodowych i etnicznych. Z tych środków finansowaną są m.in.:

  • audycje nadawane przez nadawców niepublicznych
  • projekty realizowane w internecie
  • wydawanie prasy (tygodniki, miesięczniki, kwartalniki, roczniki)
  • publikacji książkowych

Dzięki wsparciu finansowemu odbywają się również festiwale, koncerty, przeglądy twórczości, konkursy poetyckie, recytatorskie oraz piosenkarskie, jak i wspierana jest działalność amatorskich zespołów artystycznych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]