Przejdź do zawartości

2014-12-09: Warszawa: 12. Warszawskie Otwarte Wikispotkania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 listopada 2014


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2014-12-09: Warszawa: 12. Warszawskie Otwarte Wikispotkania


12. Warszawskie Otwarte Wikispotkania

Warszawa, 29 listopada 2014 – w sobotę w warszawskim Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się dwunasta impreza z cyklu Warszawskich Otwartych Wikispotkań. W jej trakcie odbędzie się m.in. wernisaż najlepszych polskich zdjęć zgłoszonych do konkursu Wiki Lubi Zabytki, polskiego etapu największego konkursu fotograficznego świata. Twórcy Wikipedii i projektów siostrzanych będą także świętować pojawienie się okrągłego, pięćsettysięcznego hasła w Wikisłowniku.

Program imprezy

[edytuj | edytuj kod]

Impreza odbędzie się w sobotę, 29 listopada 2014 w Młodzieżowym Domu Kultury (Warszawa, ul. Łazienkowska 7). Od godz. 14 przez dwie godziny trwać będą otarte warsztaty, na których będzie można nauczyć się programowania i współtworzenia haseł Wikipedii i projektów siostrzanych.

O godzinie 16 rozpocznie się gala wręczenia nagród dla autorów dziesięciu najlepszych zdjęć polskich zabytków wyłonionych w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2014 (WLZ). Wystawę wyróżnionych zdjęć można będzie oglądać w MDK do 31 grudnia, można je także oglądać (i pobierać do własnego wykorzystania) na stronie Wikimedia Commons, repozytorium plików wykorzystywanych przez wszystkie edycje językowe Wikipedii (a także miliony redakcji, agencji reklamowych czy zwykłych ludzi na całym świecie).

O 17:15 rozpoczną się dyskusje w podgrupach i prezentacje oraz świętowanie ważnego wydarzenia w historii polskiej edycji Wikisłownika: 13 listopada do słownika dodano pięciusettysięczne hasło. Historycznym wpisem jest czeskie słowo poslušný. Goście zostaną poczęstowani okolicznościowym, słownikowym tortem.

Impreza zakończy się ok. godziny 20. Wstęp wolny. W spotkaniu można uczestniczyć także wirtualnie, na kanale IRC ##wikiradio na freenode.net

O konkursie Wiki Lubi Zabytki

[edytuj | edytuj kod]

Celem organizowanego od 2010 roku konkursu Wiki Lubi Zabytki (Wiki Loves Monuments) jest zgromadzenie fotografii dokumentujących materialne dziedzictwo ludzkości i udostępnienie ich na wolnych licencjach, do bezpłatnego wykorzystania przez wszystkich. Jego edycja z 2010 roku trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy konkurs fotograficzny świata.

W tym roku do polskiej edycji zgłoszono niemal 50 tysięcy fotografii zabytków. Komisja konkursowa wybrała spośród nich dziesięć najlepszych, które będą reprezentowały Polskę w etapie ogólnoświatowym. W sumie do wszystkich edycji lokalnych Wiki Loves Monuments zgłoszono w 2014 roku przeszło 320 tysięcy zdjęć.

Więcej informacji na temat WLZ w pliku "2014-10-31 - Wiki Lubi Zabytki"

O Wikisłowniku

[edytuj | edytuj kod]

Wikisłownik to wielojęzyczny, otwarty słownik współtworzony przez wolontariuszy z całego świata. Jego polska edycja, dostępna pod adresem pl.wiktionary.org, wystartowała w marcu 2004 roku.

Wikisłownik nie przypomina innych dostępnych obecnie słowników, bowiem tworzony jest z myślą o internecie, a nie edycji papierowej. Dlatego łączy w sobie funkcję słownika poprawnej polszczyzny, tezaurusa, słownika gramatycznego czy etymologicznego. Jest to także słownik wielojęzyczny, co oznacza, że w Wikisłowniku mogą znaleźć się wyrazy ze wszystkich znanych języków z tłumaczeniami, opisami, itp. Na przykład w polskim Wikisłowniku może znaleźć się opis czasownika korkować lub rzeczownika Polska, ale też czeskiego słowa láhev, niemieckiego typisch czy angielskiego conjunctivitis.

Z tego powodu pod względem objętości Wikisłownik należy do największych tego typu polskojęzycznych publikacji. Dla porównania Wielki Słownik Ortograficzny PWN zawiera ok. 140 tys. haseł. Jeden z najbogatszych polskich słowników, publikowany w latach 1900-1927 „Słownik języka polskiego” pod redakcją Jana Karłowicza zawierał ich ok. 280 tysięcy.

O Warszawskich Otwartych Wikispotkaniach

[edytuj | edytuj kod]

Warszawskie Otwarte Wikispotkania (WOW) to cykl imprez poświęconych Wikipedii i projektom z nią powiązanym. Spotkania są kontynuacją warszawskich Wikimaratonów, choć w nieco zmienionej formule. Warszawscy wikipedyści spotykają się, by uczyć osoby spoza społeczności zasad tworzenia Wikipedii, wymieniać się wiedzą, pracować nad wspólnymi projektami i rozwiązywać problemy techniczne.

Więcej informacji:

[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności. Najpopularniejszym projektem wspieranym przez Stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa, licząca ponad milion haseł.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]