Przejdź do zawartości

2014-11-20: W Międzynarodowym Dniu Tolerancji 16 listopada 2014 r. zorganizowano w Łodzi II edycję „Żywej Biblioteki”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 20 listopada 2014

„Żywa Biblioteka” to międzynarodowa doroczna akcja promująca tolerancję i poszanowanie praw człowieka. Zamiast czytać książkę, uczestnicy akcji spotykają się z żywym człowiekiem, przedstawicielem grupy często niezbyt tolerowanej przez społeczeństwo, posłuchają jego historii, zadadzą pytania, podyskutują o postawach ludzkich i nietolerancji, o doświadczeniach tego człowieka w kontaktach społecznych, o jego funkcjonowaniu w społeczeństwie. Organizatorami II w Łodzi edycji „Żywej Biblioteki” były: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Fabryka Równości.

Pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii, gdzie grupa młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” w 2000 r. zorganizowała po raz pierwszy Human Library. Przez lata akcję podjęło 60 krajów świata.

Łódzka tegoroczna Żywa Biblioteka jest drugą łódzką edycją, realizowaną we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach. Partnerzy: Human Library Organization, Żywa Biblioteka Wrocław, Niebostan, Jaffa – humus & the other stories, Pizza Hut, Zakrętka, Majne Szwajne, Pogłos, Łódź You Like.

Żywa Biblioteka działa podobnie do zwykłej biblioteki, ale książkami są żywi ludzie – autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które bywają w społeczeństwie nie akceptowane, które spotykają się z wykluczeniem ze względu na wyznanie, pochodzenie, narodowość, orientację seksualną, styl życia, wygląd, zawód, spotykają się ze stereotypami na swój temat. Organizatorzy wyszli z założenia że być może słowo mówione lepiej przekona, niż tekst przeczytany w wydrukowanej książce.

Czytelnicy mieli dostęp do 25 książek: Bezdomny, Biseksualistka, Była Narkomanka, Edukatorka seksualna, Gej, Głuchy, Kibic, Lesbijka, Matka dziecka autystycznego, Muzułmanie, Niewidomy, Ojciec samotnie wychowujący dziecko, Organizator – podręcznik, Osoba na wózku inwalidzkim, Osoby ciemnoskóre (m.in. Rwandyjka, studentka UŁ), Poganka, Poliamorystka, Transgender, Wegańska rodzina i inne.

Czytelnikiem mógł zostać każdy, kto przyszedł do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana aby porozmawiać z Żywymi Książkami, zarejestrował się i otrzymał imienną kartę biblioteczną, upoważniającą go do bezpłatnego wypożyczania. Wtedy miał możliwość porozmawiania przez 30 minut z dowolnie wybraną książką. Koordynatorami wypożyczeń byli wolontariusze, prowadzący czytelników do danej książki (przy stoliku z żywą książką nie było jej tytułu), zwracający uwagę aby wypożyczenie i czytanie książki mieściło się w ustalonych granicach czasowych. W wypożyczalni był na bieżąco aktualizowany wykaz książek wolnych, do wypożyczenia. Wypożyczalnia była czynna 6 godzin, od 12:00.

Książka mogła być wypożyczona przez dwie lub więcej osób po uzgodnieniu tego z książką i niejednokrotnie tak było.

Żywa Książka miała prawo odmówić rozmowy z czytelnikiem lub w każdej chwili przerwać rozmowę, jeśli uznała, że granice prywatności lub kultury osobistej zostały przekroczone, ale bodaj takich przypadków nie było.

Z gwaru sądząc, były to rozmowy, a nie ożywione dysputy czy kłótnie. Wydaje się jednak, że więcej było ciekawskich, niż kandydatów do przekonywania, szczególnie, że niektóre książki miały treść niezbyt kontrowersyjną. Frekwencja była duża, ponad 200 czytelników zadowolonych z nowej formy kontaktów, z poznania ważnych a czasem i niełatwych problemów, z którymi na co dzień zazwyczaj nie mieli kontaktów.

.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]