2014-11-17: Werapamil leczy cukrzycę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 listopada 2014

Werapamil leczy cukrzycę. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Birmingham w Alabamie. Na razie werapamil, czyli popularny lek na nadciśnienie, okazał się skuteczny w leczeniu cukrzycy u myszy.

Cukrzyca to choroba, która polega na niezdolności komórek beta trzustki do produkcji insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, zaburzeń krążenia oraz uszkodzeń narządów wewnętrznych. Chorzy na cukrzycę z czasem mają coraz większe problemy z gojeniem się ran, pogarsza się im krążenie w kończynach, dochodzi do uszkodzenia siatkówki i upośledzenia funkcji nerek. Chory musi kilka razy dziennie sprawdzać poziom cukru we krwi i utrzymywać go na określonym poziomie (w cukrzycy typu II - za pomocą odpowiednich leków, zaś w cukrzycy typu I - przyjmując insulinę w zastrzykach).

Uczeni zauważyli, że lek odbudowuje tak zwane komórki beta, z których zbudowany jest miąższ wysp Langerhansa w trzustce, i które odpowiedzialne są za wydzielanie insuliny.

Obecnie na cukrzycę cierpi ponad 370 mln ludzi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]