2014-11-09: Dzień Otwarty Metra w Warszawie (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 9 listopada 2014

9 listopada 2014 stołeczny ratusz zorganizował Dzień Otwarty Metra. Podczas wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Zobacz zanim pojedziesz” mieszkańcy Warszawy mogli zapoznać się z gotowymi siedmioma stacjami centralnego odcinka II linii. Zwiedzaniu nowo powstałych przystanków podziemnej kolejki towarzyszyły wydarzenia kulturalne.

O godz. 10:00 pierwsi warszawiacy zeszli na antresole i perony stacji. Na teren każdej z nich zwiedzający byli wpuszczani wybranym wejściem, następnie poruszali się według ustalonej trasy i wychodzili innym wejściem po drugiej stronie obiektu. Uruchomione zostały również wybrane windy, co dało możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu także osobom niepełnosprawnym ruchowo. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, gdyż była to pierwsza okazja do zobaczenia gotowego fragmentu linii M2. W okresie od końca marca do początku września były organizowane wycieczki na poszczególne stacje gdy jeszcze trwały na nich prace budowlane, ale liczba miejsc podczas tamtych dni otwartych była ograniczona i prowadzone były na nie zapisy.

Prócz zwiedzania stacji metra mieszkańcy Warszawy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z ul. Marszałkowską, nieopodal stacji C11 Świętokrzyska, ustawiono dwa namioty – halę artystyczną i warsztatową. W hali artystycznej miały miejsce m.in. pokazy naukowe, występy taneczne i koncert chóru przygotowane przez Uniwersytet Warszawski, a także konkursy dla dzieci, koncert muzyczny, sztuki teatralne i pokazy zapaśnicze. W hali warsztatowej natomiast można było m.in. wyrzeźbić Warszawską Syrenkę, wziąć udział w warsztatach bębniarskich oraz zobaczyć pokaz iluzjonistyczny i przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik mobilną animację „Kopernik na kółkach”. Wśród atrakcji zorganizowanymi poza halami namiotowymi znalazły się m.in. pokaz tresury psów, wystawa zdjęć oraz miejska gra rodzinna o nazwie „Metro zmienia Warszawę”. Na pl. Wileńskim, pod którym położona jest stacja C15 Dworzec Wileński, pojawiły się stoiska handlowe i wystawiennicze z kuchnią regionalną i wyrobami tradycyjnymi. Zorganizowano tam również atrakcje i animacje dla dzieci, grę terenową z zagadkami, pokaz ognia, paradę i występy pantomimiczne. Z placu wyruszyły także trzy wycieczki „Praga Trzech Kultur” przygotowane przez mazowiecki oddział PTTK. W pobliskim Centrum Handlowym Wileńska zorganizowano konkurs, pokaz laserowy na fasadzie budynku oraz wieczór zakupów z promocjami. Na Targu Praskim natomiast miały miejsce konkursy i występy artystyczne. O godz. 13:00 ze stacji C9 Rondo Daszyńskiego, C12 Nowy Świat-Uniwersytet, C14 Stadion Narodowy i C15 Dworzec Wileński wyruszyły spacery tematyczne zorganizowane przez Warszawską Organizację Turystyczną.

Zwiedzanie stacji oraz atrakcje mu towarzyszące zakończyły się o godz. 18:00 z wyjątkiem wieczora zakupów w CH Wileńska, który trwał do godz. 21:00.

Budowę centralnego odcinka II linii metra w Warszawie rozpoczęto w sierpniu 2010. Po ponad czterech latach prac, 30 września 2014, wykonawca – włosko-turecko-polskie konsorcjum AGP Metro – przekazał inwestycję miastu, a na początku października ratusz ustalił harmonogram odbiorów wewnętrznych nowo powstałych obiektów. 13 października przedstawiciele stolicy rozpoczęli sprawdzanie fragmentu II linii od stacji C10 Rondo ONZ i swoją pracę kontynuowali do 6 listopada. Tego dnia zakończono wszystkie odbiory, podczas których nie wykazano żadnych nieprawidłowości na całym odcinku linii M2, w związku z czym możliwe było przekazanie protokołów z odbiorów Metru Warszawskiemu. Po ich pomyślnej weryfikacji rozpoczną się odbiory zewnętrzne – nową linię sprawdzi m.in. sanepid, straż pożarna i Urząd Transportu Kolejowego. Na początku listopada Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że pierwsze pociągi podziemnej kolejki z Woli na Pragę pojadą najwcześniej 14 grudnia 2014.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Stacja C9 Rondo Daszyńskiego[edytuj | edytuj kod]

Stacja C10 Rondo ONZ[edytuj | edytuj kod]

Stacja C11 Świętokrzyska i atrakcje w jej pobliżu[edytuj | edytuj kod]

Stacja C12 Nowy Świat-Uniwersytet[edytuj | edytuj kod]

Stacja C13 Centrum Nauki Kopernik[edytuj | edytuj kod]

Stacja C14 Stadion Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Stacja C15 Dworzec Wileński i atrakcje w jej pobliżu[edytuj | edytuj kod]