Przejdź do zawartości

2014-10-13: ZPAV żąda usuwania z chomikuj.pl muzyki Kelthuza mimo braku sprzeciwu autora dla jej kopiowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 13 października 2014

Związek Producentów Audio-Video zażądał usunięcia z chomikuj.pl plików z utworami muzyka Kelthuza, mimo że sam autor nie sprzeciwiał się ich rozpowszechnianiu. Sprawę ujawnił Dziennik Internautów w październiku 2014.

Kelthuz to znany w środowisku wolnościowców muzyk, bloger, zwolennik szkoły austriackiej i wolności w rozumieniu libertarianizmu. ZPAV powołując się na zasadę domniemania prawnego zagroził serwisowi poniesieniem odpowiedzialności za uczestnictwo w ewentualnym naruszeniu praw autorskich. Zgodnie z ustaleniami Dziennika chodzi o art. 105. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chomikuj.pl skasował wskazane przez związek pliki.

Związek Producentów Audio-Video zapytany przez Dzienniki Internautów tak tłumaczy swoje roszczenia:

Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych Związek Producentów Audio Video chroniący prawa producentów działa na zasadzie domniemania prawnego. To znaczy, że o ile nie posada informacji o tym, że właściciel praw do danego nagrania muzycznego zrzeka się ich, przypuszcza, że takie nagranie podlega pełnej ochronie.

Aby dane fonogramy nie występowały w postępowaniach ZPAV trzeba przesłać do Związku oświadczenie, że posiada się pełnię praw autorskich i pokrewnych do danych utworów i udostępnia je wg swojej woli – czyli na przykład każdemu za darmo. Oświadczenie takie można przesłać na adres mailowy: g.a.@zpav.pl. Po weryfikacji deklaracji, odpowiednie serwisy otrzymają odpowiednią informację. Powyższa procedura jest standardowa i zgodna z ustawą. Zdajemy sobie jednak sprawę, że działania takie mogą utrudnić funkcjonowanie zespołu w sieci, zapewniamy więc iż dołożymy wszelkich starań by jak najszybciej rozwiązać zaistniałą sytuację. mec. Mikołaj Wojtal, ZPAV

Na profilu Kelthuza w serwisie Facebook pojawił się wpis, w którym artysta ostro wyraża oburzenie działaniami ZPAV i podkreśla, że można swobodnie wykorzystywać jego utwory.[1]

Dezaprobatę dla działań ZPAV wyrazili: Jarosław Lipszyc, Polska Partia Piratów oraz Stowarzyszenie Libertariańskie[2].

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj kod]