Przejdź do zawartości

2014-10-10: Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival Łódź 2014 wystartował 10 października i będzie trwał 3 dni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 października 2014

10 października 2014 r. o godz. 18:45 zaczął się w Łodzi Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła LMF i trwa codziennie do 24:00 do niedzieli 12 października 2014. To IV edycja tego Festiwalu, najbogatsza, z centrum na Placu Wolności, rozciągająca się na północy od Rynku Starego Miasta, wzdłuż ulicy Piotrkowskiej do ulicy Juliana Tuwima z włączeniem ulicy Stanisława Moniuszki i fragmentu ulicy 6 Sierpnia teraz nazwanej Uliczką Braci Philips.

Poprzedziła go konferencja naukowa „Światło i kolor w architekturze i przestrzeniach publicznych – o świadomym kreowaniu wizerunku miasta. W imieniu Fundacji „Lux Pro Monumentis” zaprosiła na nią wszystkich zainteresowanych Beata Konieczniak, Kreator Festiwalu, członek Rady Fundacji.

Początek Festiwalu na Placu Wolności miał zacząć się o godz. 18:45 ale nieco się opóźnił, gdyż czekano na przybycie ulicą Piotrkowską parady mnichów z Teatru Lalek Arlekin i pochodu lampionów w którym uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 44 z Łodzi.

A potem widzowie tłumnie zalegający Plac Wolności mogli zobaczyć pokaz kształtów i barw na elewacjach Muzeum, kościoła i ratusza, który trwał 10 minut. Elewacje zmieniały błyskawicznie swoje kolory, a nawet kształty i faktury, światło zaimitowało wręcz mur ceglany. Efektowne były spacery stylizowanych sylwetek ludzkich po elewacji gmachu muzeum i ogromny golem obracający kamienne koło. Zaprezentowano widzom wiele elementów, w tym także napis „Kocham Cię”. Po 10-minutowej przerwie odliczanej elektronicznym zegarem odbył się znów taki sam pokaz i tak do północy. Również pokazywał się napis Au fil de Łódź – oznaczający organizatora pokazu, ponadczasowego zupełnie swobodnego pokazu świetlnych wizji francuskich artystów sztuki współczesnej, kształtów i kolorów nocy.

Nawet zwyczajne kamienice na ul. Piotrkowskiej okazywały się dzięki rzucanym nań barwom i kształtom nadzwyczajnie efektowne, a co dopiero zabytkowa kamienica „Pod Gutenbergiem”. Podobnie było z elewacjami kilkunastu kamienic, nie sposób nie wymienić pałacu Maksymiliana Goldfedera „Pod Siódemkami” i kilku bram oraz podwórek.

Także w Parku Staromiejskim widzowie mogli zobaczyć instalacje świetlne np. „Światło w kroplach wody” – przestrzenne pokazy laserowe czy „W poszukiwaniu rzek” instalacja Sekcji Sztuki Światła SGGW, nagrodzona wcześniej w konkursie „Światło w przestrzeni”.

Uczestnicy mogli bać udział w około 40 atrakcjach. Orientację w wydarzeniach festiwalowych zapewniały folderki dostępne w różnych miejscach, także w kioskach z pamiątkami festiwalowymi oraz w jedynym citylighcie, ani nie oświetlonym, ani nie podświetlonym.

Piotrkowską w obie strony przemieszczały się tłumy łodzian. To niewątpliwie nie była „cała Łódź”, ani nawet pół, ale być może ćwierć mieszkańców Łodzi oglądało Festiwal w piątek 10 października, zapewne następne „ćwierć łodzian” obejrzy Festiwal w sobotę i niedzielę. Inni obejrzą filmowe sprawozdanie, nad Placem Wolności i innymi atrakcjami festiwalowymi unosił się bowiem dron – swoiste signum temporis.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]

.