2014-09-27: Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój odwołany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 27 września 2014
Symbol górnictwa

Czy Katowicki Holding Węglowy (KHW) jest zagrożony upadłością? Niestety wszystko wskazuje że tak. Roman Łój został odwołany z funkcji prezesa KHW po wieczornym spotkaniu rady nadzorczej KHW w Warszawie, poświęconym problemom finansowym kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu[1][2]. Jego obowiązki do czasu wyłonienia nowego prezesa będzie pełnił były wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk od 2001 związany z Platformą Obywatelską[3].

W sobotę w Katowicach w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie wojewody śląskigo Piotra Litwy, wiceministera środowiska Jerzego Pietrewicza i Jana Krzysztofa Bieleckiego, reprezentującego kancelarię premier Ewę Kopacz.

Trwa protest górników sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Górnicy domagają się m.in. wypłaty zaległych wynagrodzeń, przedłużenia żywotności kopalni, wykupu mieszkań zakładowych oraz po całkowitym wyczerpaniu węgla i zakończeniu działania kopalni - przejścia do innych zakładów KHW na dotychczasowych warunkach. Kopalnia Kazimierz-Juliusz, która zatrudnia ponad 1000 osób to spółka zależna KHW i zadłużona na prawie 100 mln złotych[4]. Jeszcze w czerwcu br kopalnia osiągała dobre wyniki i nie była zadłużona[5], by już w sierpniu jej długi przyrastały lawinowo[6]. Spółka zalega z płatnościami, a w kolejce ustawiło się kilku wierzycieli m.in: Famur SA, Procarbon Spółka z o.o. i ZUS. Komornik już zaczął zajmować majątek spółki. Lawina wpisów do hipoteki w krótkim czasie świadczy o tym, że wierzyciele przewidują rychłe ogłoszenie upadłości dłużnika. Dni KHW są policzone, praw ekonomi nie da się oszukać, koszty likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz przewyższają wartość jej majątku. Spółce nie pomoże również emisja euroobligacji o wartości 500 mln euro (o ile emisja dojdzie do skutku)[7]. Spółka traci płynność finansową[8].

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości