Przejdź do zawartości

2014-09-17: W Bydgoszczy powstanie elektrownia słoneczna o mocy 25 MW

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 września 2014

W Bydgoszczy powstanie fotowoltaiczny gigant. Zarząd Portu Lotniczego w Bydgoszczy planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW.

Farma fotowoltaiczna będzie produkowała prąd elektryczny wykorzystując energię słoneczną przetwarzaną w panelach solarnych. Jej całkowity koszt ma wynieść 225 mln zł. Będzie to największa farma fotowoltaiczna i pierwsza w Polsce instalacja OZE na terenie takiego obiektu, jakim jest lotnisko. Dotychczas największe inwestycje fotowoltaiczne w kraju nie przekraczały mocy 1,5 MW. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Wierzchosławicach.

Z przeprowadzonych szacunków wynika, że energia wyprodukowana przez farmę zapewni prąd ponad 7000 gospodarstw domowych, a roczne przychody ze sprzedaży mogą sięgnąć nawet 21 mln zł.

Inwestycja w odnawialne źródło energii pozwoli wykorzystać tereny, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska, powiedział Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego Portu Lotniczego. Pod budowę farmy fotowoltaicznej zarezerwowano ponad 50 ha terenu. Pomysł zagospodarowania terenów lotniska nie jest nowy. Podobne instalacje, ale o mniejszej mocy, działają już na lotniskach w innych krajach, m.in. na niemieckim lotnisku w Weeze (o mocy 14 MW), amerykańskim międzynarodowym lotnisku w Indianapolis (o mocy 12,5MW), czy też na lotnisku w Atenach (o mocy 8 MW).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka
pozostałych miejscowości