2014-09-16: Opowieść o Żydach polskich - lekcja na żywo w każdej szkole

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 września 2014

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w nowoczesnej lekcji online w dniu 23 października 2014. Bezpośrednio z wystawy opowiadającej 1000-letnią historię Żydów Polskich przeprowadzona zostanie transmisja do szkół w całej Polsce.

W trakcie lekcji uczniowie przeniosą się do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Uczniowie szkół ponadpodstawowych przejdą też przez galerię opowiadającą o Zagładzie. Zwieńczeniem podróży będzie rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce. Z kolei uczniowie oglądający wystawę online, będą mogli zadawać pytania prowadzącym poprzez specjalny czat.

O wartości merytorycznej wystawy przekonani są nauczyciele, którzy już mieli okazję z nią zapoznać się uczestnicząc w konsultacjach. Zawartość merytoryczna wystawy oraz dedykowanej jej lekcji uświadamiają widzom niezwykłe bogactwo kultury oraz złożoność dorobku Żydów polskich na przestrzeni tysiąca lat istnienia państwa polskiego. Akcentują organiczne niemal powiązania pomiędzy historią Polaków żydowskiego i nieżydowskiego pochodzenia. Jestem przekonana, że dla wielu spośród uczestników lekcji, a później odwiedzających Muzeum POLIN, fakt ten będzie jednym z największych odkryć. Jako nauczyciel przedmiotów społecznych nie mam wątpliwości, że zawartość wystawy oraz oferty edukacyjnej Muzeum POLIN, umożliwia nauczycielom realizację obszernych części podstawy programowej – mówi Honorata Michalak, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z IX LO im. J. Dąbrowskiego w Łodzi.

Lekcja będzie dostępna bez logowania na stronie internetowej Muzeum POLIN, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Programu 1 Polskiego Radia – udział w niej jest bezpłatny. Aby w niej uczestniczyć, wystarczy komputer (rzutnik multimedialny) oraz połączenie z internetem.

Terminy lekcji:

  • 23.10.2014, godz. 9:00-9:40 – lekcja dla szkół podstawowych opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej
  • 23.10.2014, godz. 11:30-12:10 – lekcja dla szkół ponadpodstawowych poruszająca tematykę tożsamości polskich Żydów

Patronami Opowieści o Żydach polskich. Lekcji na żywo są TVP Historia i Program 1 Polskiego Radia. Szkoły, które nie dysponują odpowiednim sprzętem lub dostępem do szerokopasmowego internetu, będą mogły obejrzeć transmisję na żywo w telewizji lub wysłuchać transmisji na antenie radia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]