2014-09-07: Będą drukować elektrownię

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 września 2014

Grupa pracowników firmy Omni3D, producenta drukarek 3D z Poznania pracuje nad nowym projektem turbiny wiatrowej typu VAWT pod nazwą AirEnergy 3D, którą każdy sobie będzie mógł wydrukować na drukarce 3D.

Firma na sfinansowanie projektu drukowania mikroelektrowni wiatrowej zbiera obecnie środki na platformie crowdfundingowej Kickstarter[1]. Od chwili uruchomienia kampanii udało się już zebrać potrzebną kwotę tj. 19 tys. £ (GBP).

Turbina AirEnergy 3D o pionowej osi obrotu ma być przeznaczona dla gospodarstw domowych, a jej moc 300 W pozwoli naładować laptopa czy też smartfona. AirEnergy to przenośny i mobilny generator prądu, który można zmieścić w plecaku, wziąć na kemping lub ustawić na balkonie czy też dachu albo też można zainstalować na jachcie jako ładowarkę akumulatorów typu AA.

Pomysłodawcy turbiny chcą udostępniać projekt w formule open source.

Cały projekt został zrealizowany przez grupę Omni3D, firmę z Poznania zajmującą się produkcją drukarek 3D. W skład zespołu tworzącego AirEnergy 3D wchodzą: Mateusz Ertman, Tomasz Tęcza, Szymon Janicki, Kamil Wiśniewski, Rafał Zawadzki i Konrad Sierzputowski. Pierwsze wysyłki gotowego produktu mają nastąpić w lutym 2015 roku.

Co więcej, za każde zebrane 2500 £ Omni3D zamierza wysłać jeden egzemplarz turbiny do afrykańskich wiosek. Czyżby kolejny sukces polskiej firmy na Kickstarterze … ?

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Omni3D – omni3d.com, 7 września 2014