2014-09-05: Odkryto nową supergromadę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 września 2014

Astronomowie odkryli nową supergromadę, w której jak się okazuje mieszkamy — informuje serwis Nature. Do tej pory sądzono, że Droga Mleczna wraz z Układem Słonecznym należy do Supergromady w Pannie czyli Supergromady Lokalnej.

Zespół astronomów pod kierunkiem Brenta Tully'ego z Uniwersytetu Hawajskiego dokonał fundamentalnego odkrycia naukowego.

Droga Mleczna nie jest samotna. W odległości kilkuset tysięcy lat świetlnych okrąża ją gromadka kilkunastu małych galaktyk, m.in. Wielki i Mały Obłok Magellana. W odległości 2 mln lat świetlnych znajduje się Galaktyka Andromedy (najdalszy obiekt widoczny gołym okiem z Ziemi), a 3 mln lat świetlnych dzielą nas od Galaktyki Trójkąta. Droga Mleczna, Obłoki Magellana, Andromeda i Trójkąt wraz z gromadą kilkudziesięciu otaczających je lilipucich mgławic tworzą gromadę galaktyk, zwaną Grupą Lokalną, a ta z kolei należy do jeszcze większej struktury zwanej Supergromady Lokalnej.

Do tej pory uważano gromady galaktyk za największe skupiska materii we Wszechświecie. Gromady galaktyk mają rozmiary od jednego do dziesięciu milionów lat świetlnych i masy rzędu 1014 do 1015  mas Słońca.

Zespół naukowców dokonał precyzyjnych pomiarów prędkości radialnych najbliższych nam galaktyk, wykorzystując największy tego typu radioteleskop Green Bank. Uczeni skupili się na 8000 galaktyk, których pomiary zostały pomniejszone o średnie tempo ekspansji Wszechświata. Uzyskany w ten sposób rozkład prędkości pozwolił uczonym na określenie granic obszaru, w którym galaktyki wywierają na siebie istotny wpływ. Astronomowie, którzy dokonali najnowszych pomiarów nadali supergromadzie nazwę Laniakea, co po hawajsku znaczy „bezkresne niebo”.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]