Przejdź do zawartości

2014-08-21: Dożynki 2014 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 sierpnia 2014
Diduch - udekorowany snop zboża w trakcie święta plonów. Chram Mazowiecki RKP (2009)

W okresie przypadającym na równonoc jesienną, tradycyjnie w różnych rejonach Polski, przeprowadzane bedą obchody tzw. Dożynek, święta wywodzącego się z jednego z największych, etnicznych świąt słowiańskich - Plonów.

Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zazwyczaj zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Niektóre z tegorocznych obchodów[edytuj | edytuj kod]

Dożynki rodzimowiercze[edytuj | edytuj kod]

Obchody o charakterze odtwórczym i folklorystycznym[edytuj | edytuj kod]

Dożynki wojewódzkie i gminne[edytuj | edytuj kod]

Wiesz o jeszcze innych, tegorocznych obchodach? Dodaj je tutaj, stosując właściwą kategorię i zachowując chronologię dat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]