Przejdź do zawartości

2014-06-30: Audioriver Festival dłuższy o jeden dzień. Wśród gwiazd: Little Dragon, Trentemøller, Booka Shade i wielu innych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 czerwca 2014
Plakat promujący Audioriver 2014
Little Dragon
2manydjs

Kolejna, dziewiąta edycja Festiwalu Audioriver odbędzie się w dniach 25-27 lipca w Płocku. Największy polski festiwal z alternatywną muzyką elektroniczną będzie w pełni trzydniowy. Na plaży nad Wisłą wystąpią m.in.: Little Dragon, Trentemøller, Booka Shade, 2manydjs i Brodinski.

W Płocku – jak co roku – rozbrzmiewać będą zarówno klasyczne dźwięki techno i electro, jak i drum and bass oraz dubstep. Ponownie płocka plaża zamieni się w miejsce pełne niezależnych brzmień, które odwiedzą tysiące festiwalowiczów z Polski i zza granicy. Organizatorzy przewidują dodatkowe atrakcje, a wśród nich: tradycyjne targi muzyczne na rynku oraz festiwalowe nowości – trzeci dzień koncertowy oraz pokazy mody.

Stolica elektroniki. Ponownie[edytuj | edytuj kod]

Do największych gwiazd, które wystąpią w tym roku należy m.in. grupa Little Dragon ze Szwecji, której muzyka to mieszanka popu, trip hopu, R&B i tanecznej elektroniki. Zespół zaprezentuje materiał z nadchodzącego albumu. Skandynawskie zespoły po raz kolejny nie zostały pominięte przez organizatorów. Oprócz szwedów, wystąpi duński producent Trentemøller, który miał okazję już występować na płockiej plaży w 2011 r. Ponownie wystąpi na żywo wraz ze swoim zespołem, łącząc alternatywne brzmienie spokojnej, często mrocznej elektroniki z różnymi stylami i gatunkami – od electro po post rock.

Fani łagodnego i melodyjnego brzmienia z pewnością nie opuszczą występu duetu Booka Shade, znanego z takich przebojów jak "Body Language" czy "In White Rooms". Nie zabraknie również mocniejszych akcentów. Do artystów, którzy zaprezentują w czasie swojego występu muzykę pełną "przesterowanego bassu i mrocznych melodii" należy m.in. Maetrik. Listę head-linerów uzupełnia John Digweed – legenda muzyki elektronicznej, która odpowiada za charakter i sławę progressive house'u na przełomie minionej dekady. Zagrają również 2manydjs, znani z szalonych mash-up'ów i łączenia w swoich setach dźwięków teoretycznie nie do połączenia, a także: Brodinski, Naughty Boy, Loco Dice oraz Pretty Lights.

Sun/Day[edytuj | edytuj kod]

Festiwal będzie dłuższy o jeden dodatkowy dzień. "Audioriver już od kilku lat nazywany był festiwalem trzydniowym, ponieważ składał się de facto z trzech części: dwóch nocnych i jednej dziennej" – wyjaśnia Łukasz Napora, rzecznik prasowy festiwalu. "To było ponad 40 niemal nieprzerwanych godzin muzyki, a więc dużo więcej niż na niejednym, tradycyjnie pojmowanym trzydniowym evencie. W tym roku dokładamy jednak kolejną część do programu, czyli Audioriver Sun/Day" – zapowiada.

Pod nazwą tą zorganizowane zostanie dodatkowe wydarzenie biletowane na około 1,5 tysiąca osób. Jego miejsce trzymane było w tajemnicy, by na miesiąc przed festiwalem ogłosić zupełnie nową lokalizację na festiwalowej mapie Płocka. Niedzielna część wydarzenia odbędzie się 27 lipca w Ogrodzie Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku. Zagrają: Damian Lazarus, Guy Gerber i Mano Le Tough. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się zaledwie w dobę.

Muzyka to nie wszystko[edytuj | edytuj kod]

Poza głównymi scenami, zlokalizowanymi na nadwiślańskiej plaży, ponownie odbędą się występy Rynku Starego Miasta w Płocku oraz targi niezależnych kolektywów producenckich i branży muzycznej (w ramach projektu "Rynek Niezależny"). Nowością będą pokazy mody w ramach "Audioriver Fashion Day", czyli drugiej – po Sun/Day – nowej inicjatywie organizatorów płockiego wydarzenia. Postanowili oni rozszerzyć teren imprezy aż do pobliskiego Zalewu Sobótka i wykorzystać to miejsce na prezentację polskiej mody niezależnej. Jak zapowiada Łukasz Napora, w strefie tej stanie kilkadziesiąt stoisk projektantów oraz scena prezentująca lekką, plażową muzykę w takich gatunkach jak downtempo czy deep house.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości