2014-06-05: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia w Sanoku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Landryna i inni, czwartek, 5 czerwca 2014

Fotoreportaż z odsłonięcie tablicy straconych w publicznych egzekucjach Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia w Sanoku

Wydarzenie zorganizowane zostało w dniu 4 czerwca 2014 przez Społeczny Komitet Upamiętniający Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego straconych w publicznych egzekucjach w Sanoku. Wiosną 1946 Sanok był miejscem publicznych egzekucji na żołnierzach NSZ. 4 czerwca 1946 przy ulicy Jana Grodka i południowej pierzei rynku został powieszony chor. Henryk Książek. W tym też roku zamordowani zostali na stadionie miejskim przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierze Władysław Skwarc i Władysław Kudlik z oddziału kpt. Antoniego Żubryda.

Tablica ufundowana została ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej wśród mieszkańców i wolontariuszy. Autorem projektu tablicy jest sanocki rzeźbiarz Adam Przybysz. Prelekcji oraz wykładu z historii Polski udzielili przed uroczystością odsłonięcia historycy Andrzej Romaniak oraz dr Krzysztof Kaczmarki. Na sanockim zamku odbył się również okolicznościowy pokaz filmu Józefa Matusza "Publiczne egzekucje na Rzeszowszczyźnie w 1946". Po projekcji filmu głos zabierali weterani walk z roku 1946 oraz przybyły do Sanoka na tę okoliczność syn Antoniego Żubryda, Janusz. Do nabycia była również literatura odnosząca się do zagadnień powojennej historii Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. żołnierze i podkomendni Józefa Kurasia przybyli na tę uroczystość. Obecni byli również członkowie organizacji Sokół, Strzelca oraz przedstawiciele samorządu i miasta. Poświęcenia tablicy dokonał gwardian o. Zbigniew Kubit.

Rynek w Sanoku[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości


Kategorie siostrzanych projektach:

 Grafiki i media  w Wikimedia Commons