Przejdź do zawartości

2014-05-01: Odkryto sąsiada Słońca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 maja 2014
Ruch obiektu na tle gwiazd konstelacji Hydry

Amerykański astronom Kevin Luhman z Pennsylvania State University, odkrył bliskiego, zimnego i nieznanego do tej pory sąsiada Słońca dzięki analizie zdjęć z podczerwonego przeglądu nieba. Jest to zimny i stosunkowo duży obiekt gwiazdopodobny (tzw. „nibygwiazda”) typu brązowego podkarła.

Brązowe podkarły są obiektami pośrednimi pomiędzy wielkimi planetami gazowymi, a gwiazdami. Mają zbyt małą masę, aby były w stanie zainicjować reakcje jądrowe syntezy wodoru w hel w swoich wnętrzach i dzięki temu stać się gwiazdą. Czasami określa się je mianem „nieudanych gwiazd”.

Obserwacje w podczerwieni prowadzone z pomocą kosmicznych teleskopów: Spitzera i WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) wykazały, że jest odległy od naszej gwiazdy o zaledwie 7,2 roku świetlnego, co czyni z niego czwartego najbliższego sąsiada naszego Układu Słonecznego.

Temperatura nowoodkrytej nibygwiazdy oznaczonej jako WISE J085510.83-071442.5 sięga od -48 do -13 stopni Celsjusza, a jej masa szacowana jest od 3 do 10 razy większa niż masa Jowisza.


Źródła[edytuj | edytuj kod]