Przejdź do zawartości

2014-04-18: Wierzbin - Wola Sękowa 2014

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 czerwca 2014

15 czerwca 2014 roku zakończyła się kolejna otwarta edycja widowiska plenerowego Wierzbin organizowanego z okazji zakończenia roku szkolnego w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Tradycja ta zrodziła się pod wpływem obrzędów celtyckich związanych z początkiem lata. Inspiracją dla organizatorów stały się także praktykowane w Karpatach wielkie ogniska palone na wzgórzach w okresie poprzedzającym Noc Świętojańską. Wypleciona z wikliny przez studentów, wikliniarzy kilkumetrowa postać, nawiązuje do celtyckiego Wickermana, co w przełożeniu na język polski tłumaczone jest jako Wiklinowy Pan, lub po prostu Wierzbin.

Znana jest spora i wciąż powiększająca się liczba typowych znalezisk celtyckich z terenów znajdujących się po północnej stronie łuku karpackiego. Zabytki odkryte w okolicach Rzeszowa, Przemyśla i Sanoka wskazują, że celtyckie wpływy również tam dotarły. Według tej tradycji w noc rozpoczynającą celtyckie lato druidzi podpalali wiklinową kukłę Wickermana - Wierzbina, a poświęcony w trakcie obrzędu ogień przekazywali dalej ludowi, aby ten tlił się w domowych ogniskach. Następnie przy dźwiękach instrumentów i śpiewu, wszyscy gromadnie udawali się na pobliskie święte wzgórza, gdzie do świtu celebrowali powrót odradzającego się słońca. W roku 2011 z udziałem chóru etnicznego z Sanoka z towarzyszeniem zaproszonych muzyków w trakcie odbywającego się wydarzenia nagrano program dla Muzeum Narodowego w Krakowie.

Podobnie jak w poprzednich latach na wolańskie wzgórze Kiczery z wielkim orszakiem, bębnami, chorągwiami symbolizującymi żywioły natury, śpiewem, wyruszyły ożywiony tradycyjną kulturą Karpat pochód tańczących ogni, wiedźmy idącej na stos, muzykantów, dziewcząt ubranych w białe suknie i kwietnymi wieńcami we włosach. Gdzie każdy uczestnik mógł odnaleźć własną symbolikę. Wierzbinowy pochód rozpoczął się o zmierzchu przy Alei Świętojańskich Ogników, która wiedzie w stronę monumentalnej, kilkumetrowej figury na wzgórzu Kiczera. Tu wszyscy z wielkimi emocjami obserwowali będą moment zapalenia wiklinowej postaci przy unoszącym się w powietrzu zapachu palonych ziół.

Tańcząc do białego rana przy wtórze bębnów wokół dogorywającego Wierzbina można czasami zaobserwować rodzące się Słońce, które w miłosnym uścisku wita ze starą Nocą nadchodzącą Jutrzenkę.

Organizatorem przedsięwzięta było Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz starostwo sanockie. Tegoroczne wydarzenie uświetniły występy zespołów artystycznych, folkowa muzyka, pokazy mody "ekologicznej", artyści tańca z ogniem. Całość relacji fotograficznej dostępna w commons w zakładce - Wickerman Event 2014 in Wola Sękowa.

Fotoreportaż z roku 2014

[edytuj | edytuj kod]

Fotoreportaż z roku 2013

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • [Wierzbin 2014 ] – Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości