Przejdź do zawartości

2014-03-27: Odkryto system pierścieni wokół planetoidy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 marca 2014
Artystyczna wizja Chariklo i jej pierścieni

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Ameryce Południowej (Chile) odkryli system pierścieni wokół planetoidy (10199) Chariklo. Pracę w formie artykułu, który ma aż 64 autorów, opublikowano w internetowej edycji czasopisma Nature[1].

Chariklo jest pierwszą planetoidą u której odkryto pierścienie planetarne. Zostały one zaobserwowane podczas zakrycia gwiazdy UCAC4 248-108672 w czerwcu 2013 roku. Planetoida ma dwa pierścienie, o szerokościach 7 i 3 km, rozdzielone przerwą o szerokości 9 km. Zbudowane są prawdopodobnie z lodu.

To najmniejszy obiekt, który posiada pierścienie oraz piąte ciało niebieskie w Układzie Słonecznym posiadające taką strukturę oprócz planet, gazowych olbrzymów: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.

Pierścienie otrzymały nieoficjalne nazwy Oiapoque oraz Chuí od dwóch rzek płynących na północnym i południowym skraju Brazylii (gdzie również były prowadzone badania). Oficjalne nazwy zostaną jednak nadane później przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]