2014-03-21: Odkryto fale grawitacyjne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 marca 2014
Teleskop BICEP2 w South Pole Telescope na terenie stacji Amundsena-Scotta na biegunie południowym posiada specjalną matrycę nadprzewodzących detektorów do rejestrowania światła spolaryzowanego. Matryca widoczna jest na zdjęciu tuż pod mikroskopem

Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłoszono wyniki badań naukowców zaangażowanych w projekt BICEP2. Uzyskali oni także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświata.

Zespół astrofizyków, któremu szefuje John Kovac z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics dokonał odkrycia fal grawitacyjnych. Naukowcom ze stacji naukowej na Antarktydzie udało się zarejestrować echa Wielkiego Wybuchu, czyli tzw. pierwotne fale grawitacyjne.

Naukowcy odkryli istnienie fal grawitacyjnych dzięki radioteleskopowi BICEP (z ang. Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization), który do 2008 roku pracował na biegunie południowym.

Naukowcy w ramach programu BICEP obserwowali kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła, które jest śladem po Wielkim Wybuchu. Promieniowanie tła zachowuje się podobnie jak inne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego (np. światła), a w szczególności posiada polaryzację. Zniekształcenia mikrofalowe promieniowanie tła potwierdzają istnienie fal grawitacyjnych.

Wyniki badań uzyskano dzięki danym z obserwacji mikrofalowego promieniowania tła, czyli pozostałości po Wielkim Wybuchu, które zbierał teleskop BICEP na biegunie południowym. Niewielkie fluktuacje odkryte dzięki teleskopowi BICEP pozwoliły na wyciągnięcie wniosku o istnieniu zjawiska fal grawitacyjnych.

Oznacza to również, że pośrednio potwierdzono hipotetyczną cząsteczkę przenoszenia tego oddziaływania czyli grawiton. To otwiera zupełnie nowey etap fizyki, bowiem Model Standardowy nie obejmuje oddziaływań grawitacyjnych i hipotetycznych cząstek zwanych grawitonami.

Jeżeli wyniki obserwacji zostaną potwierdzone, to można oczekiwać przyznania Nagrody Nobla za to odkrycie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]