Przejdź do zawartości

2014-03-07: Galileo Masters 2014 - konkurs zastosowań nawigacji satelitarnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 marca 2014
Odbiornik GPS używany na rowerze

Po raz drugi w swojej 10-letniej historii konkurs "Galileo Masters" zagościł w Polsce. Zgłoszenia na konkurs będzie można składać od 1 kwietnia do 30 czerwca.

European Space Navigation Competition (ESNC), w skrócie Galileo Masters, to europejski konkurs, w którym wybierane są najlepsze pomysły zastosowań nawigacji satelitarnej (GNSS, popularnie GPS). Dotyczą one szerokiego spektrum zastosowań – od rozrywki, przez nawigację samochodową, aż po lotnictwo, medycynę i bezpieczeństwo publiczne. Od 2004 roku do konkursu Galileo Masters ponad 8200 osób z całego świata zgłosiło prawie 2400 pomysłów. Spośród nadesłanych projektów wybrano ponad 200 zwycięzców i finalistów. Wiele z tych pomysłów zostało następnie wprowadzonych na rynek przez nowo powstałe firmy. Ma promować powstający europejski system globalnej nawigacji satelitarnej Galileo.

Konkurs Galileo Masters rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca 2014 roku. Przez ten czas każdy zainteresowany będzie mógł przesyłać i edytować swoje pomysły, które w lipcu i sierpniu zostaną poddane ocenie przez niezależnych ekspertów.

W konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby fizyczne, zespoły osób, przedsiębiorstwa, placówki naukowe i edukacyjne. Nie ma tu ograniczeń afiliacyjnych ani terytorialnych.

Polska edycja Galileo Masters odbyła się tylko raz - w 2012 roku i była koordynowana przez Astri Polska. Jej wyniki były bardzo zachęcające i sugerowały, że warto organizować tego typu inicjatywy w naszym kraju. Po roku przerwy Galileo Masters wraca do Polski. Teraz oficjalnym organizatorem konkursu w Polsce jest Kosmonauta.net.

Najlepsza koncepcja otrzyma nagrodę oraz tytuł zwycięzcy konkursu Galileo Masters w Polsce. Dodatkowo, zarówno zwycięzca jak i wszelkie inne zgłoszone pomysły będą mogły konkurować o nagrodę główną (20 000 euro) i kilka nagród specjalnych w ponadregionalnym finale konkursu w Monachium. W 2013 roku przyznano siedem nagród specjalnych, finansowanych m.in. przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR, Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Europejską Agencję Nawigacji Satelitarnej GSA.

Lista nagród zostanie opublikowana na przełomie marca i kwietnia. Wtedy ogłoszona zostanie również wstępna lista miejsc, jakie między kwietniem a czerwcem odwiedzą koordynatorzy, informując o konkursie Galileo Masters 2014 w Polsce.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie polskiej edycji i stronie głównej konkursu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]