2014-02-11: Światowy Zjazd Sanoczan (20-23 czerwca 2014)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Landryna i inni, niedziela, 22 czerwca 2014

Fotoreportaż ze Światowego Zjazdu Sanoczan.

Zjazd rozpoczął się uroczystą sesją Rady Miasta. W trakcie wydarzenia odbyło się szereg imprez dla sanoczan i gości z zagranicy, m.in. koncerty zespołów Skaldowie, Pod Budą, Wanda i Banda. Atrakcją miejskiego festynu była rekonstrukcja historyczna orszaku ślubnego króla Władysława Jagiełły i Elżbiety Granowskiej.

Imprezę wspierają m.in. Janusz Szuber, prof. Zygmunt Vetulani, Leszek Mazan, Mieczysław Czuma, prof. Andrzej Olejko, Artur Andrus, Maciej Patronik, Elżbieta Dzikowska, Orest Lenczyk, Katarzyna Bachleda Curuś, Magdalena Kaliniak, Dominik Wania, Damian Kurasz, Marcin Korczyński.

Zaproszenie do uczestnictwa w światowym zjeździe oraz do współpracy w organizacji samego przedsięwzięcia otrzymali sanoczanie z urodzenia, pochodzenia, lub z przywiązania do Sanoka, ci wszyscy którzy utożsamiają się z Sanokiem oraz ziemią sanocką, w kraju oraz poza jego granicami, mieszkańcy oraz sąsiedzi Sanoka. Program Zjazdu został podany do publicznej wiadomości 9 lutego 2014 i widoczny jest na stronie internetowej organizatora.

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem Zjazdu jest burmistrz miasta dr Wojciech Blecharczyk oraz prof. Feliks Kiryk. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Waldemar Och Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej, Jan Oklejewicz Przewodniczący Rady Miasta Sanoka oraz prof. Feliks Kiryk Honorowy Obywatel Wolnego Królewskiego Miasta Sanoka. Patronat medialny objęła TVP oddział Rzeszów. Pomoc w organizacji zjazdu zgłosił największy pracodawca w Sanoku polsko-niemiecka spółka PASS-POL. W organizację Zjazdu zaangażowali się również profesorowie Feliks Kiryk, Jan Lach oraz Sławomir Tabkowski.

Jest to pierwsze wydarzenie tej rangi poświęcone Sanoczanom w kraju i za granicą, którzy opuścili Sanok i rodzinne strony w różnych okresach historycznych a następnie trafili do Niemiec, Kanady, USA, Brazylii, Argentyny, Australii oraz różnych krajów europejskich. Na zjazd zapowiedziało przyjazd wiele osób sentymentalnie i rodzinnie związanych z Sanokiem, którzy współtworzyli miasto, byli pracownikami, uczniami sanockich szkół, oraz przyczyniali się do rozwoju miasta.


Więcej zdjęć w commons.

Dzień pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Zjazd rozpoczął się o godz 8:00 przy pełnej sali w Sanockim Domu Kultury uroczystą sesją Rady Miasta. Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie symboli samorządowych, według tego projektu herb Sanoka został "nieznacznie skorygowany do nowych wymogów". Następnie po godz 10:30 w tym samym miejscu odbyła się pierwsza część Konferencji naukowej "Nasza Tożsamość". W programie tego dnia były wystąpienia naukowców korzeniami związanymi z Sanokiem. Jerzy Ginalski mówił o najnowszych odkryciach archeologicznych na terenie Sanoka i Trepczy. Następnie prof. Feliks Kiryk omówił początki lokacji Sanoka oraz kolejne etapy przyłączenia Rusi do Polski. Po przerwie głos zabierali dr. Andrzej Olejko, który zaprezentował niepublikowane dotąd zdjęcia lotnicze Sanoka i okolic z okresu I wojny światowej. Na zakończenie konferencji dr Sławomir Tabkowski zaprezentował nowy projekt badawczy dotyczący Sanoka i jego mieszkańców.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia Zjazdu był królewski orszak weselny z placu świętego Michała na plac zamkowy. Inscenizację bogato zdobioną choreograficznie wesela Jagiełły przygotowali sanoccy archeolodzy we współpracy grup rekonstrukcyjnych z Krakowa i Warszawy. Staropolskie kulinaria na królewską ucztę i publiczności są dziełem uczniów sanockiego "Ekonomika" o profilu technik żywienia. Były to m.in. faszerowane kurczaki, dekorowane pasztety wołowo-wieprzowe oraz z dziczyzny, pieczona karkówka, schab, boczek, rolady i pstrągi z karpackich strumieni. Historyczne stroje pochodzą z sanockiej pracowni Gabrieli Glinianowicz. W roli króla Jagiełły wystąpił najsłynniejszy polski i światowy kopijnik Jan Gradoń, rolę Elżbiety zagrała jego żona Urszula. Na placu zamkowym publiczność mogła obejrzeć tancerzy, bawiących do taktu średniowiecznej muzyki i podziwiać turniejowe zmagania sanockiego rycerstwa skupionego wokół pocztu Kmitów. W przerwach do inscenizacji wydarzenia wystąpili artyści tańca z chorągwiami.

Na sanockim deptaku tego dnia spotkać można było Mariana Kutiaka dokumentalistę, autora ponad 40 filmów i reportaży dla TVP, który specjalnie z Cambridge przyleciał na sanocką imprezę ze swoją nową książką "Moje miasto" oraz Pawła Biedkę prezesa oddziału warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej. Z USA przyleciała prof. Maria Słomiana wykładowca na Uniwersytecie Widener w Chester. Z Austrii na zaproszenie mecenas Agnieszki Jankowskiej (autorka książki "Kamienica") przyjechała Marina Schmidt najmłodsza córka Oskara Schmidta i Anny Jankowskiej oraz dr Adam Jara, sanoczanin, emigrant polityczny po 1981 roku a następnie dyrektor ds. rozwoju w zakładach Schmidta w Kittsee. Powrócił również z Warszawy Zygmunt Prugar-Ketligiem, syn generała Bronisława Ketlinga przyjaciela rodziny Schmidtów.

Wieczorem na sanockim rynku odbyła się premiera filmu "SANOK" Grzegorza Gajewskiego (kolega z ławki szkolnej Tomasza Beksińskiego), w którym pojawiają się na starych kadrach takie postacie jak ks. Peszkowski, rodziny Dunin-Wąsowiczów, Beksińskich, Kosinów, dowódca 2 pułku strzelców Karol Świnarski razem z synem, późniejszym reżyserem Konradem Swinarskim.

Artur Andrus "Justin Biber polskich sanatoriów" w programie "Myśliwiecka" dał charytatywny koncert na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Dzień drugi[edytuj | edytuj kod]

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się w sobotę, 21 czerwca o godz 10:00 w Rotundzie sanockiego zamku, gdzie spotkali się mieszkańcy i naukowcy biorący udział w otwartej konferencji naukowej "Nasza Tożsamość". Jako pierwszy, po wprowadzeniu przez historyka Leszka Puchałę wystąpił prof. Zygmunt Vetulani, który przedstawił historię austriackiego rodu o włoskich korzeniach. Rodzina ta osiadła w Sanoku w drugiej połowie XIX wieku i w znaczący sposób wpłynęła na rozwój oświaty i wychowania tego miasta. Następnie dr Tomasz Chomiszczak z pasją badacza omówił dzieje literatury polskiej na podstawie kilku pokoleń sanockich pisarzy: Mariana Pankowskiego, Kalmana Segala, Janusza Szubera, Bartłomieja Rychtera i Michała Walczaka. Wiesław Banach historyk sztuki i dyrektor sanockiego zamku zaprezentował dorobek działalności placówki i muzeum sztuki w perspektywie ostatniego półwiecza. O roli parku miejskiego, ekologii, edukacji i aktywnym wypoczynku mówił profesor dr Zygmunt Wnuk. Na zakończenie konferencji Elżbieta Dzikowska podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży do ziemi sanockiej.

Na wielkiej scenie zlokalizowanej na Błoniach w koncercie "Sanoczanie dla Sanoczan" wystąpili Artur Andrus, Kamil Bartnik, Bartosz Głowacki z Robertem Luftem, Dominik Wania, Damian Kurasz z grupą "My Bike" i Marian Kawski. Spotkanie zakończono odśpiewaniem utwory "Moje miasto" Stanisława Chybiło do słów Janusza Podkula.

Konferencjom i oficjalnym spotkaniom towarzyszyło wiele innych imprez sportowych i kulturalnych, m.in. poplenerowe wernisaże malarstwa i fotografii bieszczadzkich artystów ze "Składu Doczepionego", koncerty grupy Pod Budą i Skaldów oraz musztra paradna w wykonaniu zespołu AVANTI. W pomieszczeniach dworca kolejowego "Sanok Miasto" urządzono wernisaż rzeźb Piotra Worońca, której towarzyszył występ Orkiestry Jednej Góry Mantragona Macieja Harny. Przy głównym wejściu do gimnazjum nr 2 odsłonięto z udziałem władz miasta i województwa tablicę pamiątkową niegdysiejszych absolwentów szkoły Bohdana Ihora Antonycza, Kalmana Segala i Mariana Pankowskiego.

Dzień trzeci[edytuj | edytuj kod]

W niedzielne przedpołudnie goście zapełnili amfiteatr sanockiego skansenu, gdzie na deskach wielkiej sceny zaprezentowały się Zespół Tańca Ludowego Sanok, Formacja Tańca Flamenco oraz Con Amore. Gwar i zabawa powróciły na Błonia razem z miejscowymi zespołami muzycznymi Kretesem, Raya Bell, Są Gorsi i Angelą Gaber. Artystów zapowiadali jako prezenterzy muzyczni Dariusz Prosiecki i Magdalena Kaliniak. Trzydniowy historyczny Zjazd Sanoczan zakończył się występem związanego z miastem Marka Tymkoffa z grupą "Wanda i Banda" oraz "Igraszkami z diabłem" w reżyserii sanoczanina Macieja Patronika.

Źródła[edytuj | edytuj kod]