2014-01-26: Czy są perspektywy na zakończenie wojny domowej w Syrii?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 26 stycznia 2014

Wojna domowa w Syrii trwa już prawie trzy lata. W wyniku wojny zginęło już ponad 126 tys. ludzi (stan na grudzień 2013 według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka) z czego około 43 tys. to cywile. Odbywa się proces niszczenia syryjskiej broni chemicznej. Czy jednak zniszczenie broni chemicznej przyspieszy koniec wojny domowej?

Obecnie wojna domowa w Syrii nabrała charakteru multilateralnego, gdyż de facto udział w niej biorą cztery strony: siły rządowe, wspierane militarnie przez Rosję, Iran i Hezbollah, Wolna Armia Syrii wspierana niemilitarnie przez USA, Wielką Brytanię i Francję, dżihadyści skupieni wokół Frontu Obrony Ludności Lewantu i Frontu Islamskiego, wspierani militarnie Arabię Saudyjską, Katar, Turcję i Libię oraz bojownicy kurdyjscy powiązani z Powszechnymi Jednostkami Obrony.

Baszara al-Asada popierają alawici (odłam islamu) i szyici. Wolna Armia Syrii jest popierana przez umiarkowanych sunnitów, natomiast dżihadyści przez bardziej radykalnych. Ważną rolę odgrywają również bojownicy kurdyjscy, popierani przez Kurdów mieszkających w północnej i północno-wschodniej części kraju.

Bojownicy kurdyjscy wyparli radykalnych islamistów z terenów zamieszkanych przez Kurdów. Kurdyjska Partia Unii Demokratycznej ogłosiła 12 listopada 2013 utworzenie przejściowego autonomicznego rządu i administracji na kontrolowanych regionach. Przejściowy autonomiczny rząd, zakładał podział regionu kurdyjskiego Syrii na trzy obszary, każdy z własnym lokalnym zgromadzeniem, jak i również przedstawicielami do regionalnego organu wykonawczego.

Konfederacją zrzeszającą i reprezentującą syryjską opozcję jest Syryjska Koalicja Narodowa na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych. Poprzedniczką konfederacji była Narodowa Rada Syryjska (NRS) utworzona na początku syryjskiej wojny domowej. Jednakże NRS nie skupiała całej syryjskiej opozycji, która wystąpiła przeciwko reżimowi Baszara Al-Assada, poza tym była nie reprezentatywna przez co mało efektywna. W jej skład wchodzą głównie umiarkowani rebelianci (ale także niektóre ugrupowania islamistyczne np. Front Obrony Ludności Lewantu). Przewodniczącym Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych jest Ahmad al-Dżarba, a premierem Ahmad Salih Tuma.

Obecnie siły rządowe kontrolują południową i centralną część kraju, natomiast rebelianci północną i północno-wschodnią, wyłaczając tereny przy granicy z Turcją kontrolowane przez Kurdów.

Zadna ze stron konfliktu nie ma znaczącej przewagi. Wojna ta może potrwać jeszcze wiele lat.